Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pies myśliwski

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy jednostronne, wielostronne lub wszechstronne ). Żyje do kilkunastu lat, a całkowitą sprawność osiągniętą w wieku 1,5 roku utrzymuje do 8-9 roku życia. Cieczka u suki występuje dwa razy do roku. Po 58-63 dniach ciąży suka rodzi 4-8 ślepych i niedołężnych szczeniąt, które zaczynają widzieć po 10-14 dniach, a zmianę uzębienia przechodzą w okresie 3-4 miesięcy. Psy myśliwskie ze względu na użytkowość dzielimy na 6 grup:
1) wyżły, które mogą być wszechstronne (np. wyżeł niemiecki szorstkowłosy i gładkowłosy), pracujące w polu, w wodzie, przy polowaniach na drobną zwierzyny (wystawiają lub wypłaszają, aportują szukają postrzałka) i w lesie (gdzie tropią zwierzynę po farbie), oraz wielostronne (pointer, seler), których zadaniem jest wyszukanie zwierzyny, wystawienie jej oraz aport (ewentualnie odnalezienie postrzałka);
2) norowce (jamniki, teriery) przeznaczone przede wszystkim do wypłaszania zwierzyny mieszkającej w norach (lis, borsuk, królik). Norowce używane są też do polowań na dziki jak i do tropienia po farbie,
3) gończe (ogary), których zadaniem jest głośne gonienie zwierzyny i w ten sposób wyprowadzenie jej na stanowisko myśliwych;
4) posokowce (bawarski i hanowerski), jednostronne psy myśliwskie pracujące po farbie. Potrafią one odnaleźć zwierzynę nawet po 24 godzinach po strzale;
5) płochacze (spaniele), służące do wypłaszania zwierzyny z zarośli lub szuwarów;
6) szpice myśliwskie mające cechy psa gończego i płochacza. Wśród myśliwych, pomijając osobiste zamiłowanie, największą popularnością cieszą się psy wszechstronne.

Pies myśliwski to pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do pracy myśliwskiej. Służy on pomocą myśliwemu przez wykonywanie różnorodnych zadań związanych z polowaniem. Psy myśliwskie są podzielone na 6 grup ze względu na ich użytkowość: wyżły, norowce, gończe, posokowce, płochacze oraz szpice myśliwskie. Każda z tych grup specjalizuje się w innym rodzaju pracy podczas polowania.

Wyżły są podzielone na wszechstronne, pracujące w polu, w wodzie i przy polowaniach na drobną zwierzynę, oraz wielostronne, których zadaniem jest znajdowanie i wystawianie zwierzyny oraz aportowanie. Norowce są przeznaczone przede wszystkim do wypłaszania zwierzyny mieszkającej w norach oraz do tropienia po farbie. Gończe głośno gonią zwierzynę i pomagają wyprowadzić ją na stanowisko myśliwych. Posokowce są jednostronnymi psami myśliwskimi, które pracują po farbie i potrafią odnaleźć zwierzynę nawet po długim czasie od strzału. Płochacze służą do wypłaszania zwierzyny z zarośli lub szuwarów, natomiast szpice myśliwskie łączą cechy psa gończego i płochacza.

Psy myśliwskie są zdolne do pełnienia swoich funkcji przez długie lata życia; utrzymują całkowitą sprawność osiągniętą w wieku 1,5 roku do około 8-9 roku życia. U suk cieczka występuje dwa razy do roku, po czym po 58-63 dniach ciąży rodzi 4-8 szczeniąt. Psy te posiadają różne cechy wrodzone i zapotrzebowania dotyczące warunków bytowania oraz szkolenia, jednakże wśród myśliwych cieszą się największą popularnością psy wszechstronne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pies myśliwski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

pasja myśliwska

zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.

patrochy

niejadalne wnętrzności zwierzyny.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

podajnik

urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)

podrywać się

o ptakach: zrywać się do lotu.

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

płaskodeńka

popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.