Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pomruk

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

Pomruk to głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka. Jest to dźwięk podobny do ryku, który można usłyszeć w lesie. Zazwyczaj jest to długi, głęboki i donośny dźwięk, który może być słyszany na odległość kilku kilometrów. Pomruk jest wydawany przez zwierzęta w celu oznaczenia swojego terytorium lub ostrzegania innych o swojej obecności. Niedźwiedzie i jelenie byki często pomrukują, aby ostrzec inne zwierzęta o swojej obecności i zapobiec konfliktom. Borsuki również pomrukują, ale ich dźwięki są zazwyczaj mniej donośne niż te wydawane przez niedźwiedzie i jelenie byki.

Pomruk może być również używany przez zwierzęta do komunikowania się ze sobą. Niedźwiedzie czasami pomrukują do siebie, aby się powitać lub poinformować o swojej obecności. Jelenie byki mogą również pomrukować do siebie, aby się porozumiewać lub ostrzegać inne zwierzęta o swojej obecności. Borsuki również mogą pomrukować do siebie, ale ich dźwięki są zazwyczaj mniej donośne niż te wydawane przez niedźwiedzie i jelenie byki.

Pomruk jest ważnym elementem łowiectwa. Łowcy czasami udają pomruk, aby przyciągnąć zwierzynę lub sprawdzić jej obecność na terenie polowania. Łowcy mogą również udawać pomruk, aby sprawdzić reakcje innych zwierząt na ich obecność lub po prostu obserwować ich zachowanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pomruk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta

karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

pióra

inaczej chyb.

piston

inaczej kapiszon.

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

pniaki

inaczej haki.

przewód

kanał w lufie.

podrywać się

o ptakach: zrywać się do lotu.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)