Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pomruk

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

Pomruk to dźwięk wydawany przez niektóre gatunki zwierząt, takie jak niedźwiedzie, jelenie byki i borsuki. Jest to charakterystyczny dźwięk przypominający ryk, zazwyczaj donośny i głęboki, który może być słyszany na duże odległości w lesie. Zwierzęta wydające pomruk robią to z różnych powodów, jednak najczęściej służy on oznaczeniu terytorium lub ostrzeganiu innych zwierząt o swojej obecności.

Pomruk jest formą komunikacji między przedstawicielami tych gatunków. Niedźwiedzie czy jelenie byki mogą emitować go do siebie nawzajem jako sposób na przywitanie się, wykazywanie obecności lub ostrzeganie innych osobników. Dodatkowo, może być także używany do komunikacji wewnątrzgatunkowej - np. przez jelenie byki dla porozumiewania się między sobą.

W środowisku łowieckim pomruk pełni istotną rolę dla myśliwych, którzy często wykorzystują jego imitację aby przyciągnąć zwierzynę podczas polowania. Dzięki temu technikowi możliwe jest sprawdzenie reakcji zwierząt na sygnał oraz obserwacja ich zachowania w naturalnym środowisku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pomruk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

prowadzenie

1) o jeleniu, danielu, dziku: przewodzenie stadu;
2) o samicy: opieka nad potomstwem,
3) o myśliwym: przesuwanie wylotu lufy za poruszającym się celem.

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

podłowczy

pomocnik łowczego.

padać w ogniu

o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)