Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pomruk

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

Pomruk to głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka. Jest to dźwięk podobny do ryku, który można usłyszeć w lesie. Zazwyczaj jest to długi, głęboki i donośny dźwięk, który może być słyszany na odległość kilku kilometrów. Pomruk jest wydawany przez zwierzęta w celu oznaczenia swojego terytorium lub ostrzegania innych o swojej obecności. Niedźwiedzie i jelenie byki często pomrukują, aby ostrzec inne zwierzęta o swojej obecności i zapobiec konfliktom. Borsuki również pomrukują, ale ich dźwięki są zazwyczaj mniej donośne niż te wydawane przez niedźwiedzie i jelenie byki.

Pomruk może być również używany przez zwierzęta do komunikowania się ze sobą. Niedźwiedzie czasami pomrukują do siebie, aby się powitać lub poinformować o swojej obecności. Jelenie byki mogą również pomrukować do siebie, aby się porozumiewać lub ostrzegać inne zwierzęta o swojej obecności. Borsuki również mogą pomrukować do siebie, ale ich dźwięki są zazwyczaj mniej donośne niż te wydawane przez niedźwiedzie i jelenie byki.

Pomruk jest ważnym elementem łowiectwa. Łowcy czasami udają pomruk, aby przyciągnąć zwierzynę lub sprawdzić jej obecność na terenie polowania. Łowcy mogą również udawać pomruk, aby sprawdzić reakcje innych zwierząt na ich obecność lub po prostu obserwować ich zachowanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pomruk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

położyć

powalić celnym strzałem grubego zwierza.

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

piston

inaczej kapiszon.

podpórka

laska lub rozwidlony drążek służący do podparcia broni kulowej przy strzale przez lunetę.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)