Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: parkoty

parkoty

okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).

Parkoty to okres godowy u zajęcy, który trwa od stycznia do marca. Jest to czas, w którym samce zajęcy przygotowują się do sezonu godowego i walczą o prawo do posiadania partnerki. Samce zaczynają głośno krzyczeć, aby zwrócić uwagę samic. Zazwyczaj parkoty rozpoczynają się w styczniu i trwają do lutego. W tym czasie samce zaczynają skakać i biegać po polach, aby zwrócić uwagę samic. Samice również biorą udział w parkotach, ale nie są tak aktywne jak samce.

Samice obserwują samców i wybierają tego, który najbardziej im się podoba. Po wybraniu partnera samica i samiec tworzą parę na całe życie. Para może mieszkać razem przez całe życie lub rozstać się po kilku latach.

Parkoty służą również do ochrony młodych zajęcy przed drapieżnikami. Samce chronią swoje terytoria przed innymi samcami, aby chronić swoje partnerki i młode. Parkoty służą również do oznaczenia terytoriów przez samce, aby uniknąć konfliktów między nimi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj parkoty w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

posyp

inaczej daszek.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

piszczeć

o samicy sarny (kozie): wydawać głos (pisk).

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)

podajnik

urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.

posadzić

o ptaku łowczym: strącić zdobycz na ziemię.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.