Definicja hasła: parkoty
- parkoty
okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).
Parkoty to okres godowy u zajęcy, który trwa od stycznia do marca. Jest to czas, w którym samce zajęcy przygotowują się do sezonu godowego i walczą o prawo do posiadania partnerki. Samce zaczynają głośno krzyczeć, aby zwrócić uwagę samic. Zazwyczaj parkoty rozpoczynają się w styczniu i trwają do lutego. W tym czasie samce zaczynają skakać i biegać po polach, aby zwrócić uwagę samic. Samice również biorą udział w parkotach, ale nie są tak aktywne jak samce.
Samice obserwują samców i wybierają tego, który najbardziej im się podoba. Po wybraniu partnera samica i samiec tworzą parę na całe życie. Para może mieszkać razem przez całe życie lub rozstać się po kilku latach.
Parkoty służą również do ochrony młodych zajęcy przed drapieżnikami. Samce chronią swoje terytoria przed innymi samcami, aby chronić swoje partnerki i młode. Parkoty służą również do oznaczenia terytoriów przez samce, aby uniknąć konfliktów między nimi.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj parkoty w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- podajnik
urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.
- pasowanie na myśliwego
stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)
- parasol
paśnik dla sarn i jeleni w kształcie parasola.
- podłowczy
pomocnik łowczego.
- pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta
karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).
- pojemność łowiska
maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)
- pędzenie
sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.
- pieśń głuszca
głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)
- poduszka, poduszka, baka
wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).
- po ryk
jednorazowy głośny ryk byka jelenia.