Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: parkoty

parkoty

okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).

Parkoty to okres godowy u zajęcy, który trwa od stycznia do marca. Jest to czas, w którym samce zajęcy przygotowują się do sezonu godowego i walczą o prawo do posiadania partnerki. Samce zaczynają głośno krzyczeć, aby zwrócić uwagę samic. Zazwyczaj parkoty rozpoczynają się w styczniu i trwają do lutego. W tym czasie samce zaczynają skakać i biegać po polach, aby zwrócić uwagę samic.

Samice również biorą udział w parkotach, ale nie są tak aktywne jak samce. Samice obserwują samców i wybierają tego, który najbardziej im się podoba. Po wybraniu partnera samica i samiec tworzą parę na całe życie. Para może mieszkać razem przez całe życie lub rozstać się po kilku latach.

Parkoty służą również do ochrony młodych zajęcy przed drapieżnikami. Samce chronią swoje terytoria przed innymi samcami, aby chronić swoje partnerki i młode. Parkoty służą również do oznaczenia terytoriów przez samce, aby uniknąć konfliktów między nimi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj parkoty w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

płaszcz

zob. pancerz.

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

paradoks

gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

piston

inaczej kapiszon.

przyszłościowa sztuka

osobnik nadający się do dalszej hodowli.

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.