Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ptaszniczka

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

Ptaszniczka to długa broń palna, która została wymyślona w XVI wieku i służy do polowania na ptaki. Jest to małokalibrowa broń, która jest zazwyczaj wyposażona w zewnętrzny zamek kołowy oraz ściętą, bogato inkrustowaną kolbę. Ptaszniczka jest bardzo lekka i poręczna, co czyni ją idealną do polowania na ptaki.

Ptaszniczka może być wykonana z różnych materiałów, takich jak stal, mosiądz lub brąz. Kolba może być wykonana z drewna lub metalu i może być bogato zdobiona. Zamek kołowy jest zazwyczaj umieszczony po bokach lufy i służy do przeładowania broni.

Ptaszniczki są używane głównie do polowania na ptaki, ale mogą być również używane do celów sportowych lub rekreacyjnych. Są one bardzo popularne wśród myśliwych i strzelców sportowych ze względu na swoje lekkie i poręczne wymiary oraz łatwość obsługi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptaszniczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przetrzebić

zmniejszyć liczbę zwierzyny przez nadmierny odstrzał.

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

postrzał

miejsce trafienia zwierzyny.

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.