Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ptaszniczka

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

Ptaszniczka to długa broń palna, która została wymyślona w XVI wieku i służy do polowania na ptaki. Jest to małokalibrowa broń, która jest zazwyczaj wyposażona w zewnętrzny zamek kołowy oraz ściętą, bogato inkrustowaną kolbę. Ptaszniczka jest bardzo lekka i poręczna, co czyni ją idealną do polowania na ptaki.

Ptaszniczka może być wykonana z różnych materiałów, takich jak stal, mosiądz lub brąz. Kolba może być wykonana z drewna lub metalu i może być bogato zdobiona. Zamek kołowy jest zazwyczaj umieszczony po bokach lufy i służy do przeładowania broni.

Ptaszniczki są używane głównie do polowania na ptaki, ale mogą być również używane do celów sportowych lub rekreacyjnych. Są one bardzo popularne wśród myśliwych i strzelców sportowych ze względu na swoje lekkie i poręczne wymiary oraz łatwość obsługi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptaszniczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

piszczeć

o samicy sarny (kozie): wydawać głos (pisk).

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

ptactwo łowne

gatunki ptaków na które mo.na polować (patrz: zwierzyna) 429.Ptak łowczy ? uło.ony i wykorzystywany do polowania na zwierzynę

pudlarz

myśliwy, który podczas polowania grupowego oddał najwięcej chybionych strzałów

pyza

nos żubra i łosia.