Definicja hasła: piżmak
- piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)
gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. Grzbiet ciemnobrunatny, spód popielaty z rudawym odcieniem, ogon bocznie spłaszczony. Zamieszkuje brzegi wód stojących i wolno płynących. Rozmnaża się od wiosny do jesieni (3-4 mioty po 6-8 młodych), ciąża trwa 22 dni. Odżywia się roślinnością wodną. Skórki są cennym surowcem futrzarskim. Zwierz łowny.
Piżmak jest gatunkiem z rodziny gryzoni, który pochodzi z Ameryki Północnej. Został sprowadzony do Czech w 1905 roku i od tego czasu rozprzestrzenił się na całą Europę, w tym również do Polski. Jego długość ciała wynosi od 260 do 400 mm, a ogona od 180 do 280 mm. Ciężar piżmaka waha się od 700 do 1600 g. Jego grzbiet jest ciemnobrunatny, a spód popielaty z rudawym odcieniem. Ogon jest bocznie spłaszczony.
Piżmak zamieszkuje brzegi wód stojących i wolno płynących. Rozmnaża się od wiosny do jesieni, produkując 3-4 mioty po 6-8 młodych sztuk. Ciąża trwa 22 dni. Głównym źródłem pożywienia piżmaka są rośliny wodne. Skórki piżmaka są cennym surowcem futrzarskim i dlatego jest on zwierzęciem łownym.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piżmak w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- pasy zaporowe
łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.
- posznurować
o lisie: pobiec prosto.
- pasynek
odnoga na łopacie łosia.
- pistonówka
inaczej kapiszonówka.
- przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)
ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)
- prawo łowieckie
całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)
- proćna
o ciężarnej losze.
- podchód
sposób polowania, polegający na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału.
- płowa zwierzyna
myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.
- padać w ogniu
o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.