Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piżmak

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. Grzbiet ciemnobrunatny, spód popielaty z rudawym odcieniem, ogon bocznie spłaszczony. Zamieszkuje brzegi wód stojących i wolno płynących. Rozmnaża się od wiosny do jesieni (3-4 mioty po 6-8 młodych), ciąża trwa 22 dni. Odżywia się roślinnością wodną. Skórki są cennym surowcem futrzarskim. Zwierz łowny.

Piżmak jest gatunkiem z rodziny gryzoni, który pochodzi z Ameryki Północnej. Został sprowadzony do Czech w 1905 roku i od tego czasu rozprzestrzenił się na całą Europę, w tym również do Polski. Jego długość ciała wynosi od 260 do 400 mm, a ogona od 180 do 280 mm. Ciężar piżmaka waha się od 700 do 1600 g. Jego grzbiet jest ciemnobrunatny, a spód popielaty z rudawym odcieniem. Ogon jest bocznie spłaszczony.

Piżmak zamieszkuje brzegi wód stojących i wolno płynących. Rozmnaża się od wiosny do jesieni, produkując 3-4 mioty po 6-8 młodych sztuk. Ciąża trwa 22 dni. Głównym źródłem pożywienia piżmaka są rośliny wodne. Skórki piżmaka są cennym surowcem futrzarskim i dlatego jest on zwierzęciem łownym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piżmak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

przezimek

o zwierzynie urodzonej w ubiegłym roku.

pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta

karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.