Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: patroszenie

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk uszkodził jelita lub żołądek.

Patroszenie jest jednym z najważniejszych etapów po strzeleniu zwierzyny. Polega na usunięciu wnętrzności z jamy brzusznej, co ma na celu uniknięcie procesu psucia się tuszy. Wnętrzności należy usunąć niezwłocznie, gdyż już po kilku minutach od strzału rozpoczyna się proces psucia się mięsa.

Aby wykonać patroszenie, należy uważać, aby nie uszkodzić narządów wewnętrznych. Najlepiej jest wykonać to przy użyciu specjalnego noża łowieckiego lub skalpela. Należy ostrożnie wyciąć skórę i tłuszcz z brzucha i odsłonić narządy wewnętrzne. Następnie trzeba je usunąć, a także wszelkie inne resztki pokarmowe, które mogłyby być źródłem bakterii i powodować szybkie psuciu się mięsa.

Po usunięciu wnętrzności trzeba dokładnie umyć jamę brzuszną i osuszyć ją ręcznikiem papierowym lub szlafrokiem. Następnie można przystąpić do dalszych czynności związanych z przygotowaniem tuszy do transportu lub przechowywania. Patroszenie jest ważnym elementem łowiectwa i powinno być wykonywane zgodnie z obowiązujacymi procedurami, aby uniknac psucia się mięsa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj patroszenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podpórka

laska lub rozwidlony drążek służący do podparcia broni kulowej przy strzale przez lunetę.

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

przewód łowiecki

inaczej conductus.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

ptaszarnia

pomieszczenie dla ptaków łowczych.