Definicja hasła: paszkot, drozd paszkot
- paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)
największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Gnieździ się w całej Polsce w rozległych wysokopiennych lasach. Odżywia się owadami, ślimakami, jagodami. Gniazdo zakłada na wysokości kilku metrów. Samica składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 14 dni (dwa lęgi w roku). Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po 20 dniach. Ptak łowny bez znaczenia gospodarczego.
Paszkot (Turdus viscivorus) – największy gatunek z rodziny drozdów, zamieszkujący rozległe wysokopiennie lasy w całej Polsce. Ptak o długości ciała 26 cm i rozpiętości skrzydeł 47 cm, charakteryzujący się szarobrunatnym upierzeniem strony grzbietowej oraz rdzawo-żółtawo-białym brzuszkiem, upstrzonym czarnymi plamkami. Samica paszkota składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 14 dni, zdarzają się dwa lęgi w roku. Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po około 20 dniach.
Ptak ten odżywia się owadami, ślimakami oraz jagodami. Jego odgłosy są charakterystyczne i słyszalne od maja do września. W okresie godowym samce śpiewają swoje pieśni godowe wykonując loty popisowe w celu przyciągnięcia samic. Paszkoty są bardzo towarzyskie i często żerują w stadach liczących nawet kilkaset osobników.
W Polsce ptaki te nie mają znaczenia gospodarczego jako zwierzyna łowna. Jednakże, ze względu na ich duże znaczenie ekologiczne, paszkoty są uważane za istotny składnik ekosystemu leśnego kontrolując populacje owadów i innych małych zwierząt.
Paszkoty są szeroko rozpowszechnione na terenie całego kraju i stanowią istotny element fauny leśnej Polski.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj paszkot, drozd paszkot w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- pąd
trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy
- praca psa
sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).
- poletko łowieckie
powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)
- pozyskanie zwierzyny
wejście w posiadanie zwierzyny przez odstrzał lub odłów.
- paszcza
otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.
- proch
materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)
- poroże
parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)
- pointer
wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)
- przodownica
łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.
- prawo łowieckie
całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)