Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: paszkot, drozd paszkot

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Gnieździ się w całej Polsce w rozległych wysokopiennych lasach. Odżywia się owadami, ślimakami, jagodami. Gniazdo zakłada na wysokości kilku metrów. Samica składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 14 dni (dwa lęgi w roku). Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po 20 dniach. Ptak łowny bez znaczenia gospodarczego.

Paszkot, drozd paszkot jest największym gatunkiem z rodziny drozdów. Jego upierzenie strony grzbietowej jest szarobrunatne, a brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała wynosi 26 cm, a rozpiętość skrzydeł 47 cm. Paszkot gnieździ się w całej Polsce w rozległych wysokopiennych lasach. Odżywia się owadami, ślimakami i jagodami. Gniazdo zakłada na wysokości kilku metrów. Samica składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 14 dni (dwa lęgi w roku). Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po 20 dniach.

Paszkot jest ptakiem łownym bez znaczenia gospodarczego. Jest to ptak o dużej aktywności lotnej i bardzo dobrze widoczny na tle nieba. Jego charakterystyczny głos można usłyszeć od maja do września. W okresie godowym samce śpiewają swoje pieśni godowe z lotu ptaka, aby przyciągnąć samice. Paszkoty są bardzo towarzyskie i często spotykane w stadach licznych do kilkuset osobników.

Paszkoty są bardzo popularnymi ptakami w Polsce i szeroko rozpowszechnione na terenie całego kraju. Są one ważnymi elementami ekosystemu lasów, ponieważ odgrywają istotną rolę w kontrolowaniu populacji owadów i innych małych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj paszkot, drozd paszkot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

prośna

ciężarna locha

pióro
(...)

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

paradoks

gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.

podprowadzać

o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

podkładacz

myśliwy lub pomocnik, który wchodzi z psami do miotu i naprowadza je na świeży trop zwierzyny.