Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: paszkot, drozd paszkot

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Gnieździ się w całej Polsce w rozległych wysokopiennych lasach. Odżywia się owadami, ślimakami, jagodami. Gniazdo zakłada na wysokości kilku metrów. Samica składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 14 dni (dwa lęgi w roku). Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po 20 dniach. Ptak łowny bez znaczenia gospodarczego.

Paszkot (Turdus viscivorus) – największy gatunek z rodziny drozdów, zamieszkujący rozległe wysokopiennie lasy w całej Polsce. Ptak o długości ciała 26 cm i rozpiętości skrzydeł 47 cm, charakteryzujący się szarobrunatnym upierzeniem strony grzbietowej oraz rdzawo-żółtawo-białym brzuszkiem, upstrzonym czarnymi plamkami. Samica paszkota składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 14 dni, zdarzają się dwa lęgi w roku. Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po około 20 dniach.

Ptak ten odżywia się owadami, ślimakami oraz jagodami. Jego odgłosy są charakterystyczne i słyszalne od maja do września. W okresie godowym samce śpiewają swoje pieśni godowe wykonując loty popisowe w celu przyciągnięcia samic. Paszkoty są bardzo towarzyskie i często żerują w stadach liczących nawet kilkaset osobników.

W Polsce ptaki te nie mają znaczenia gospodarczego jako zwierzyna łowna. Jednakże, ze względu na ich duże znaczenie ekologiczne, paszkoty są uważane za istotny składnik ekosystemu leśnego kontrolując populacje owadów i innych małych zwierząt.

Paszkoty są szeroko rozpowszechnione na terenie całego kraju i stanowią istotny element fauny leśnej Polski.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj paszkot, drozd paszkot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

ptactwo łowne

gatunki ptaków na które mo.na polować (patrz: zwierzyna) 429.Ptak łowczy ? uło.ony i wykorzystywany do polowania na zwierzynę

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej