Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: paszkot, drozd paszkot

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Gnieździ się w całej Polsce w rozległych wysokopiennych lasach. Odżywia się owadami, ślimakami, jagodami. Gniazdo zakłada na wysokości kilku metrów. Samica składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 14 dni (dwa lęgi w roku). Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po 20 dniach. Ptak łowny bez znaczenia gospodarczego.

Paszkot (Turdus viscivorus) – największy gatunek z rodziny drozdów, zamieszkujący rozległe wysokopiennie lasy w całej Polsce. Ptak o długości ciała 26 cm i rozpiętości skrzydeł 47 cm, charakteryzujący się szarobrunatnym upierzeniem strony grzbietowej oraz rdzawo-żółtawo-białym brzuszkiem, upstrzonym czarnymi plamkami. Samica paszkota składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 14 dni, zdarzają się dwa lęgi w roku. Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po około 20 dniach.

Ptak ten odżywia się owadami, ślimakami oraz jagodami. Jego odgłosy są charakterystyczne i słyszalne od maja do września. W okresie godowym samce śpiewają swoje pieśni godowe wykonując loty popisowe w celu przyciągnięcia samic. Paszkoty są bardzo towarzyskie i często żerują w stadach liczących nawet kilkaset osobników.

W Polsce ptaki te nie mają znaczenia gospodarczego jako zwierzyna łowna. Jednakże, ze względu na ich duże znaczenie ekologiczne, paszkoty są uważane za istotny składnik ekosystemu leśnego kontrolując populacje owadów i innych małych zwierząt.

Paszkoty są szeroko rozpowszechnione na terenie całego kraju i stanowią istotny element fauny leśnej Polski.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj paszkot, drozd paszkot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.

podlot

młody ptak zaczynający latać.

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

pielesz

gniazdo ptaka drapieżnego.

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

podłowczy

pomocnik łowczego.

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

pyza

nos żubra i łosia.