Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: paszkot, drozd paszkot

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Gnieździ się w całej Polsce w rozległych wysokopiennych lasach. Odżywia się owadami, ślimakami, jagodami. Gniazdo zakłada na wysokości kilku metrów. Samica składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 14 dni (dwa lęgi w roku). Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po 20 dniach. Ptak łowny bez znaczenia gospodarczego.

Paszkot (Turdus viscivorus) – największy gatunek z rodziny drozdów, zamieszkujący rozległe wysokopiennie lasy w całej Polsce. Ptak o długości ciała 26 cm i rozpiętości skrzydeł 47 cm, charakteryzujący się szarobrunatnym upierzeniem strony grzbietowej oraz rdzawo-żółtawo-białym brzuszkiem, upstrzonym czarnymi plamkami. Samica paszkota składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez 14 dni, zdarzają się dwa lęgi w roku. Pisklęta są gniazdownikami i opuszczają gniazdo po około 20 dniach.

Ptak ten odżywia się owadami, ślimakami oraz jagodami. Jego odgłosy są charakterystyczne i słyszalne od maja do września. W okresie godowym samce śpiewają swoje pieśni godowe wykonując loty popisowe w celu przyciągnięcia samic. Paszkoty są bardzo towarzyskie i często żerują w stadach liczących nawet kilkaset osobników.

W Polsce ptaki te nie mają znaczenia gospodarczego jako zwierzyna łowna. Jednakże, ze względu na ich duże znaczenie ekologiczne, paszkoty są uważane za istotny składnik ekosystemu leśnego kontrolując populacje owadów i innych małych zwierząt.

Paszkoty są szeroko rozpowszechnione na terenie całego kraju i stanowią istotny element fauny leśnej Polski.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj paszkot, drozd paszkot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podpórka

laska lub rozwidlony drążek służący do podparcia broni kulowej przy strzale przez lunetę.

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

podjazd

rodzaj polowania polegający na podjeżdżaniu (na sankach lub furmanką) przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Myśliwy wyskakuje z pojazdu i kryje się za drzewem lub krzakiem, (...)

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)