Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: proca

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania w odpowiednim momencie, wyrzucało się kamienny pocisk.

Proca jest jedną z najstarszych miotających broni myśliwskich, która wywodzi się z czasów starożytnych. Wykonana jest z dwóch rzemieni, które są połączone w środku i mają rozszerzoną część środkową w kształcie miseczki. Pocisk, który ma być wyrzucony, umieszczany jest w tej miseczce. Aby go wyrzucić, trzeba szybko obracać proca i puszczać go w odpowiednim momencie. Pociskem może być kamień lub inny materiał, który ma odpowiedni ciężar i rozmiar.

Proca była używana przez myśliwych do polowań na zwierzynę. Była to bardzo skuteczna broń, ponieważ pozwalała na oddanie dalekiego strzału. Jednak jej skuteczność zależała od umiejętności myśliwego i jego zdolności do precyzyjnego celowania. Proca była tak popularna, że stała się symbolem myślistwa i uważana jest za symbol dawnego sposobu polowania.

Dziś proca nadal jest używana przez myśliwych do polowań na zwierzynę, ale nie jest już tak popularna jak dawniej. Współczesne proce są bardziej skuteczne niż te sprzed lat i mogą być używane do celowania na większe odległości niż poprzednie modele.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj proca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pudło

chybiony strzał.

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.

piórko malarskie

zob. ostrolotka.

płaskodeńka

popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

pióra

inaczej chyb.