Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: proca

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania w odpowiednim momencie, wyrzucało się kamienny pocisk.

Proca jest jedną z najstarszych miotających broni myśliwskich, która wywodzi się z czasów starożytnych. Wykonana jest z dwóch rzemieni, które są połączone w środku i mają rozszerzoną część środkową w kształcie miseczki. Pocisk, który ma być wyrzucony, umieszczany jest w tej miseczce. Aby go wyrzucić, trzeba szybko obracać proca i puszczać go w odpowiednim momencie. Pociskem może być kamień lub inny materiał, który ma odpowiedni ciężar i rozmiar.

Proca była używana przez myśliwych do polowań na zwierzynę. Była to bardzo skuteczna broń, ponieważ pozwalała na oddanie dalekiego strzału. Jednak jej skuteczność zależała od umiejętności myśliwego i jego zdolności do precyzyjnego celowania. Proca była tak popularna, że stała się symbolem myślistwa i uważana jest za symbol dawnego sposobu polowania.

Dziś proca nadal jest używana przez myśliwych do polowań na zwierzynę, ale nie jest już tak popularna jak dawniej. Współczesne proce są bardziej skuteczne niż te sprzed lat i mogą być używane do celowania na większe odległości niż poprzednie modele.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj proca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

podlot

młody ptak zaczynający latać.

podstrzelić

na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

ptactwo

zbiorowa nazwa ptaków łownych.

podrywać się

o ptakach: zrywać się do lotu.

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

pędzelek

kępka długich włosów na końcu ucha rysia.

przecinka

wąska dróżka wycięta w lesie.

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)