Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przyspiesznik

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

Przyspiesznik to urządzenie służące do ułatwienia precyzyjnego oddania strzału do zwierzyny grubej. Jest szczególnie przydatny dla myśliwych polujących na dziki, jelenie, sarny oraz inne gatunki tego typu. Przeznaczony jest do montażu na broni i umożliwia szybkie oraz precyzyjne oddanie strzału w momencie, gdy zwierzę stoi na strzelnicy. Przy użyciu przyśpiesznika już lekkie naciśnięcie spustu powoduje natychmiastowe zwolnienie kurka i wystrzał.

Przyspieszniki są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, aby można je było dopasować do różnych typów broni. Ich celem jest zwiększenie precyzji strzału oraz minimalizacja ryzyka niedokładnego trafienia w cel. Dodatkowo, urządzenie to służy również zmniejszeniu hałasu wydawanego podczas oddawania strzału, co może być istotne zarówno dla samego myśliwego, jak i dla otoczenia. Zastosowanie przyśpiesznika może również pomóc w ochronie broni przed uszkodzeniami oraz odkształceniami lufy podczas oddawania strzału.

Przed skorzystaniem z przyśpiesznika niezbędne jest jego odpowiednie dobranie do rodzaju broni oraz prawidłowy montaż i sprawdzenie funkcjonalności. Myśliwy musi także upewnić się, że broń jest odpowiednio skalibrowana, a lufa czysta i sucha przed wykonaniem strzału z wykorzystaniem tego urządzenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przyspiesznik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

parkoty

okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

przyszłościowa sztuka

osobnik nadający się do dalszej hodowli.

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)