Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: para

para, para, parka

samiec i samica tego samego gatunku.

Para to termin z zakresu łowiectwa, który odnosi się do dwóch osobników tego samego gatunku, zazwyczaj zwierząt, które polują razem. Para może składać się zarówno z samca i samicy, jak i z dwóch samców lub dwóch samic. Polowanie w parach jest często obserwowane u drapieżników, takich jak wilki czy lwy, gdzie współpraca pozwala im efektywniej zdobywać pokarm oraz chronić swoje terytorium. Polowanie w parach może również występować u ptaków, które współpracują podczas łowienia zdobyczy lub obrony terytorium. W kontekście hodowlanym para może odnosić się do dwóch zwierząt używanych do polowań lub reprodukcji.

W przypadku dzikich zwierząt para może oznaczać również dwa osobniki tego samego gatunku będące w trwałym związku partnerskim. Te pary mogą wspierać się nawzajem w codziennym życiu oraz troszczyć się o potomstwo. Dla myśliwych obserwowanie zachowań par zwierząt wyjątkowo cenionych ze względu na ich mocno zaznaczony instynkt spójności oraz wzajemną opiekę.

Podsumowując, para to dwa osobniki tego samego gatunku, które łączą siły w polowaniu, stosunkach partnerskich lub reprodukcyjnych. W kontekście łowieckim para odnosi się do zwierząt, które współpracują ze sobą w trakcie polowania bądź są ze sobą blisko powiązane poprzez relacje partnerskie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj para w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

prosić się

o losze: wydawać na świat młode.

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

płaszcz

zob. pancerz.

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)