Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pianie

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

Pianie to jeden z najbardziej charakterystycznych dźwięków w środowisku leśnym. Jest to głos wydawany przez samca bażanta, który służy do oznaczania terytorium i zaznaczania swojej obecności. Pianie może być słyszane na odległość nawet kilku kilometrów, dlatego jest to doskonały sposób na ostrzeganie innych ptaków o swojej obecności.

Pianie ma również inne znaczenia. Samce bażanta wydają ten dźwięk, aby przyciągnąć samice i zachęcić je do składania jaj. Samce mogą również wydawać ten dźwięk, aby ostrzec inne ptaki o obecności drapieżników lub po prostu wyrazić swoje zadowolenie.

Pianie może być również uważane za oznakę poranka lub początku nowego dnia. Wielu ludzi uważa, że słuchanie tego dźwięku jest relaksujące i uspokajające. Dla myśliwych pianie bażanta jest również ważnym sygnałem, ponieważ oznacza, że sezon polowań się rozpoczyna.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pianie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

prośna

ciężarna locha

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

pielesz

gniazdo ptaka drapieżnego.