Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ptactwo łowne

ptactwo łowne

gatunki ptaków na które mo.na polować (patrz: zwierzyna) 429.Ptak łowczy ? uło.ony i wykorzystywany do polowania na zwierzynę

Ptactwo łowne to grupa ptaków wykorzystywana do polowania na zwierzynę. Są to zazwyczaj specjalnie trenowane ptaki, które pomagają myśliwym w namierzaniu i śledzeniu zwierzyny. Ptaki te są szkolone, aby poprawić ich zdolności do reakcji na sygnały myśliwego oraz aby były bardziej odporne na bodźce zewnętrzne. Wśród ptactwa łownego często znajdują się takie gatunki jak gołębie, kuropatwy, bażanty, kaczki oraz indyki.

Ptactwo łowne odgrywa istotną rolę w tradycyjnym polowaniu, stanowiąc ważny element wyposażenia myśliwego. Hodowla i trening ptaków łownych mogą wymagać znaczących nakładów czasu i pieniędzy ze strony myśliwych. Z kolei ptactwo łowne jest symbolem tradycji polowania oraz szacunku dla natury.

Wybór konkretnych gatunków ptaków do funkcji łownej zależy od ich naturalnych predyspozycji do polowania oraz zdolności w namierzaniu zwierzyny. Ptaki te są szczególnie doceniane za pomoc w polowaniu na różne gatunki zwierzyny, co kształtuje ich istotną rolę w tej dziedzinie działalności myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptactwo łowne w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta

karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

padać w ogniu

o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

pióra

inaczej chyb.

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

przetrzebić

zmniejszyć liczbę zwierzyny przez nadmierny odstrzał.

paradoks

gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.