Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pomykać

pomykać

o lisie, zającu i króliku: biec.

Pomykać to termin używany w kontekście polowania, opisujący szybki i zwinny bieg lisa, zająca lub królika. W przypadku lisa, pomykanie odnosi się do charakterystycznego sposobu poruszania się zwierzęcia podczas ucieczki przed drapieżnikiem lub myśliwym. Lis pomykając, posuwa się szybko i sprawnie, wykazując znaczną zwinność i agilność w terenie. Zauważa się, że lis podczas pomykania stosuje drybling, czyli przemieszczanie się w sposób nieprzewidywalny dla prześladowcy.

W przypadku królika i zająca, pomykanie odnosi się do naturalnej zdolności tych zwierząt do gwałtownego uciekania przed zagrożeniem. Oba gatunki charakteryzuje wysoka prędkość biegu oraz częste zmiany kierunku, co czyni je trudnymi do złapania nawet dla wytrawnych myśliwych. Pomykanie królików i zajęcy stanowi ważny element polowania, ponieważ wymaga od myśliwych dużej spostrzegawczości oraz umiejętności tropienia.

Podsumowując, termin "pomykać" jest używany w kontekście polowania do opisania szybkiego i zręcznego biegu lisów, zający oraz królików podczas ucieczki przed zagrożeniem. Ta umiejętność jest kluczowa zarówno dla zwierząt łownych jak i drapieżników polujących na nie, co wpływa na dynamikę polowań oraz wymaga specjalnych zdolności od uczestników polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pomykać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

proćna

o ciężarnej losze.

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

pętla

splątane tropy zająca na śniegu.

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,

podjazd

rodzaj polowania polegający na podjeżdżaniu (na sankach lub furmanką) przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Myśliwy wyskakuje z pojazdu i kryje się za drzewem lub krzakiem, (...)

prośna

ciężarna locha