Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pomykać

pomykać

o lisie, zającu i króliku: biec.

Pomykać to termin używany w kontekście polowania, opisujący szybki i zwinny bieg lisa, zająca lub królika. W przypadku lisa, pomykanie odnosi się do charakterystycznego sposobu poruszania się zwierzęcia podczas ucieczki przed drapieżnikiem lub myśliwym. Lis pomykając, posuwa się szybko i sprawnie, wykazując znaczną zwinność i agilność w terenie. Zauważa się, że lis podczas pomykania stosuje drybling, czyli przemieszczanie się w sposób nieprzewidywalny dla prześladowcy.

W przypadku królika i zająca, pomykanie odnosi się do naturalnej zdolności tych zwierząt do gwałtownego uciekania przed zagrożeniem. Oba gatunki charakteryzuje wysoka prędkość biegu oraz częste zmiany kierunku, co czyni je trudnymi do złapania nawet dla wytrawnych myśliwych. Pomykanie królików i zajęcy stanowi ważny element polowania, ponieważ wymaga od myśliwych dużej spostrzegawczości oraz umiejętności tropienia.

Podsumowując, termin "pomykać" jest używany w kontekście polowania do opisania szybkiego i zręcznego biegu lisów, zający oraz królików podczas ucieczki przed zagrożeniem. Ta umiejętność jest kluczowa zarówno dla zwierząt łownych jak i drapieżników polujących na nie, co wpływa na dynamikę polowań oraz wymaga specjalnych zdolności od uczestników polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pomykać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

proćna

o ciężarnej losze.

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

pióro
(...)

pyza

nos żubra i łosia.

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

przyszłościowa sztuka

osobnik nadający się do dalszej hodowli.