Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pomykać

pomykać

o lisie, zającu i króliku: biec.

Pomykać to termin używany w kontekście polowania, opisujący szybki i zwinny bieg lisa, zająca lub królika. W przypadku lisa, pomykanie odnosi się do charakterystycznego sposobu poruszania się zwierzęcia podczas ucieczki przed drapieżnikiem lub myśliwym. Lis pomykając, posuwa się szybko i sprawnie, wykazując znaczną zwinność i agilność w terenie. Zauważa się, że lis podczas pomykania stosuje drybling, czyli przemieszczanie się w sposób nieprzewidywalny dla prześladowcy.

W przypadku królika i zająca, pomykanie odnosi się do naturalnej zdolności tych zwierząt do gwałtownego uciekania przed zagrożeniem. Oba gatunki charakteryzuje wysoka prędkość biegu oraz częste zmiany kierunku, co czyni je trudnymi do złapania nawet dla wytrawnych myśliwych. Pomykanie królików i zajęcy stanowi ważny element polowania, ponieważ wymaga od myśliwych dużej spostrzegawczości oraz umiejętności tropienia.

Podsumowując, termin "pomykać" jest używany w kontekście polowania do opisania szybkiego i zręcznego biegu lisów, zający oraz królików podczas ucieczki przed zagrożeniem. Ta umiejętność jest kluczowa zarówno dla zwierząt łownych jak i drapieżników polujących na nie, co wpływa na dynamikę polowań oraz wymaga specjalnych zdolności od uczestników polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pomykać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)

pniaki

inaczej haki.

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

prawka

prawa lufa broni myśliwskiej.

para, para, parka

samiec i samica tego samego gatunku.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)