Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przelot

przelot

inaczej ciąg.

Przelot to termin używany w łowiectwie, który może oznaczać dwa różne zjawiska. Pierwsze z nich to nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej. Gwint jest to rowkowana powierzchnia, która służy do mocowania elementów broni. Przelot jest jednym z rodzajów gwintu, który służy do mocowania lufy i magazynka. Jest on bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Drugim znaczeniem przelotu jest przelot dzikich ptaków, takich jak kaczki lub gęsi, wieczorem na żerowiska i rano na wodę. Jest to zjawisko, które może być wykorzystywane przez myśliwych na polowaniu. Przeloty ptaków są dobrze widoczne i mogą być użyte do określenia położenia łowiska lub miejsca, w którym można upolować dzikie ptaki. Myśliwi często obserwują przeloty ptaków, aby określić ich liczebność i położenie oraz ustalić optymalny czas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przelot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pudło

chybiony strzał.

parkoty

okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

ptaszarnia

pomieszczenie dla ptaków łowczych.

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

płochacz

pies myśliwski przeznaczony do wypłaszania zwierzyny z zarośli lub szuwarów (np. spaniel).

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.