Definicja hasła: przelot
- przelot
inaczej ciąg.
Przelot jest terminem używanym w łowiectwie i może mieć dwie różne znaczenia. Po pierwsze, jest to nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej, służącego do mocowania lufy i magazynka. Przeloty są jednym z rodzajów gwintów, charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W kontekście broni, przelot odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilności oraz dokładności strzału podczas polowania.
Po drugie, przelot odnosi się również do przelotu dzikich ptaków takich jak kaczki lub gęsi wieczorem na żerowiska i rano na wodę. To zjawisko stanowi istotny element dla myśliwych, którzy wykorzystują je podczas polowania. Obserwowanie przelotów ptaków pozwala myśliwym określić liczebność i położenie stad, a także ustalić optymalny czas rozpoczęcia polowania. Ponadto, szczegółowe obserwacje przelotów ptaków pozwalają określić najlepsze miejsca do polowań oraz dostarczyć informacji o migracyjnych wzorcach dzikich ptaków.
Wniosek: Przelot to istotne pojęcie w kontekście zarówno technicznym broni myśliwskiej, jak i praktycznym wykorzystaniu zachowań dzikich ptaków przez myśliwych podczas polowań.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przelot w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)
najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.
- parkoty
okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).
- pies myśliwski
pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)
- przyrzut
szybkie przyłożenie broni do ramienia.
- paradoks
gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.
- pomruk
głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.
- puller
człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.
- pojedynek
zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.
- przyszłościowa sztuka
osobnik nadający się do dalszej hodowli.
- podłowczy
pomocnik łowczego.