Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przelot

przelot

inaczej ciąg.

Przelot to termin używany w łowiectwie, który może oznaczać dwa różne zjawiska. Pierwsze z nich to nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej. Gwint jest to rowkowana powierzchnia, która służy do mocowania elementów broni. Przelot jest jednym z rodzajów gwintu, który służy do mocowania lufy i magazynka. Jest on bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Drugim znaczeniem przelotu jest przelot dzikich ptaków, takich jak kaczki lub gęsi, wieczorem na żerowiska i rano na wodę. Jest to zjawisko, które może być wykorzystywane przez myśliwych na polowaniu. Przeloty ptaków są dobrze widoczne i mogą być użyte do określenia położenia łowiska lub miejsca, w którym można upolować dzikie ptaki. Myśliwi często obserwują przeloty ptaków, aby określić ich liczebność i położenie oraz ustalić optymalny czas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przelot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

Purday

angielska firma produkująca wysokiej klasy dubeltówki.

przyszłościowa sztuka

osobnik nadający się do dalszej hodowli.

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.