Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: par force

par force

rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.

Par force to tradycyjny rodzaj polowania, wywodzący się z Anglii, w którym uczestniczą zarówno konie, jak i psy gończe. Polowanie par force jest przeprowadzane głównie na jelenie, dziki, zające i lisy. Całe wydarzenie ma charakter bardzo widowiskowy, a jego realizacja wymaga od myśliwych dużych umiejętności jeździeckich oraz sprawności fizycznej.

Polowanie par force rozpoczyna się od wypuszczenia psów gończych, które mają za zadanie wyszukać i doprowadzić do upolowania zwierzęcia. Następnie myśliwi wsiadają na konie i ruszają w pościg za psami. Wymaga to znacznej szybkości ze strony myśliwych, którzy muszą nadążyć za psami oraz doprowadzić do upolowania zwierzęcia.

Polowanie par force może być niebezpieczne zarówno dla myśliwych, jak i dla koni. Konie muszą wykazać się dużą szybkością i sprawnością, by móc nadążyć za psami. Myśliwi natomiast muszą być odpowiednio przygotowani, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji występujących podczas polowania.

Współcześnie polowanie par force stanowi bardziej widowiskową tradycję niż powszechną praktykę łowiecką. Pomimo tego, wciąż istnieją specjalne organizacje i wydarzenia promujące tę formę polowania jako element kulturowego dziedzictwa łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj par force w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

par force

rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.

paprać się

o ptakach: kąpać się w piasku.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).