Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: par force

par force

rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.

Par force to tradycyjny rodzaj polowania, wywodzący się z Anglii, w którym uczestniczą zarówno konie, jak i psy gończe. Polowanie par force jest przeprowadzane głównie na jelenie, dziki, zające i lisy. Całe wydarzenie ma charakter bardzo widowiskowy, a jego realizacja wymaga od myśliwych dużych umiejętności jeździeckich oraz sprawności fizycznej.

Polowanie par force rozpoczyna się od wypuszczenia psów gończych, które mają za zadanie wyszukać i doprowadzić do upolowania zwierzęcia. Następnie myśliwi wsiadają na konie i ruszają w pościg za psami. Wymaga to znacznej szybkości ze strony myśliwych, którzy muszą nadążyć za psami oraz doprowadzić do upolowania zwierzęcia.

Polowanie par force może być niebezpieczne zarówno dla myśliwych, jak i dla koni. Konie muszą wykazać się dużą szybkością i sprawnością, by móc nadążyć za psami. Myśliwi natomiast muszą być odpowiednio przygotowani, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji występujących podczas polowania.

Współcześnie polowanie par force stanowi bardziej widowiskową tradycję niż powszechną praktykę łowiecką. Pomimo tego, wciąż istnieją specjalne organizacje i wydarzenia promujące tę formę polowania jako element kulturowego dziedzictwa łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj par force w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pies

samiec borsuka lub lisa.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

par force

rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.