Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pieśń głuszca

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton - przypominający wyciągnięcie korka z butelki, szlifowanie trwające 3-5 s. Podczas szlifowania (głucha pieśń) ptak głuchnie, co jest wykorzystywane przez myśliwych w czasie podskakiwania głuszca.

Pieśń głuszca to wyjątkowo charakterystyczny dźwięk wydawany przez samca tego ptaka, zazwyczaj w porze nocnej lub wczesnym rankiem. Składa się z czterech wyraźnie oddzielonych zwrotek, które są kluczowe dla jego identyfikacji. Pierwsza zwrotka to klapanie, które powtarza się 5-15 razy przez około 4 sekundy. Następnie następuje trelowanie trwające około 2 sekundy, a kolejnym elementem jest korkowanie - krótki główny ton przypominający wyciągnięcie korka z butelki. Na końcu pojawia się szlifowanie trwające 3-5 sekund. Podczas tego etapu ptak głuchnie, co jest wykorzystywane przez myśliwych do podskakiwania głuszca.

Pieśń ta jest bardzo charakterystyczna i może być słyszana na odległość nawet kilku kilometrów. Jest to dźwięk, który można usłyszeć przez cały rok, jednak szczególnie aktywny jest w okresie lęgowym i godowym. Pieśń głuszca odgrywa ważną rolę dla populacji tych ptaków, ponieważ pomaga im się rozmnażać i utrzymywać swoje populacje. Dzięki swojej specyficznej melodii oraz cechom akustycznym stanowi istotny element komunikacji i zachowań godowych u głuszca.

Jego pieśń ma duże znaczenie zarówno dla samic, które na jej podstawie dokonują oceny potencjalnych partnerów rozrodczych, jak i dla rywalizacji między samcami o dostęp do samic. Dzięki tym skomplikowanym sekwencjom dźwięków ptaki te komunikują swoją obecność oraz zdolności rozrodcze w swoim środowisku naturalnym. Dlatego też istotne jest uważne poznanie tej pieśni dla myśliwych oraz obserwatorów przyrody, którzy chcą zgłębić tajniki zachowania tego ptaka łownego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pieśń głuszca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podstrzelić

na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.

przesadzić

o zwierzynie: przeskakiwać przez linię gdzie stoją myśliwi.

przewód

kanał w lufie.

prosić się

o losze: wydawać na świat młode.

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

proćna

o ciężarnej losze.

przezimek

o zwierzynie urodzonej w ubiegłym roku.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)