Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pieśń głuszca

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton - przypominający wyciągnięcie korka z butelki, szlifowanie trwające 3-5 s. Podczas szlifowania (głucha pieśń) ptak głuchnie, co jest wykorzystywane przez myśliwych w czasie podskakiwania głuszca.

Pieśń głuszca jest wyjątkowo charakterystyczna i łatwa do rozpoznania. Jest to dźwięk wydawany przez samca, który zazwyczaj występuje w porze nocnej lub wczesnym rankiem. Głuszec wydaje dźwięk, który składa się z czterech wyraźnie oddzielonych zwrotek. Pierwsza zwrotka to klapanie, które powtarza się 5-15 razy przez około 4 sekundy. Następnie następuje trelowanie trwające około 2 sekundy. Kolejnym elementem jest korkowanie, czyli krótki główny ton, przypominający wyciągnięcie korka z butelki. Na końcu pojawia się szlifowanie trwające 3-5 sekund. Podczas tego etapu ptak głuchnie, co jest wykorzystywane przez myśliwych do podskakiwania głuszca.

Pieśń głuszca jest bardzo charakterystyczna i może być słyszana na odległość nawet kilku kilometrów. Jest to dźwięk, który może być słyszany przez cały rok, ale najbardziej aktywne okresy to okres lęgowy i okres godowy. Pieśń głuszca jest bardzo ważna dla populacji tych ptaków, ponieważ pomaga im się rozmnażać i utrzymywać populacje.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pieśń głuszca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

patrochy

niejadalne wnętrzności zwierzyny.

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

prosić się

o losze: wydawać na świat młode.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.

piórko malarskie

zob. ostrolotka.

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)