Definicja hasła: pieśń głuszca
- pieśń głuszca
głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton - przypominający wyciągnięcie korka z butelki, szlifowanie trwające 3-5 s. Podczas szlifowania (głucha pieśń) ptak głuchnie, co jest wykorzystywane przez myśliwych w czasie podskakiwania głuszca.
Pieśń głuszca jest wyjątkowo charakterystyczna i łatwa do rozpoznania. Jest to dźwięk wydawany przez samca, który zazwyczaj występuje w porze nocnej lub wczesnym rankiem. Głuszec wydaje dźwięk, który składa się z czterech wyraźnie oddzielonych zwrotek. Pierwsza zwrotka to klapanie, które powtarza się 5-15 razy przez około 4 sekundy. Następnie następuje trelowanie trwające około 2 sekundy. Kolejnym elementem jest korkowanie, czyli krótki główny ton, przypominający wyciągnięcie korka z butelki. Na końcu pojawia się szlifowanie trwające 3-5 sekund. Podczas tego etapu ptak głuchnie, co jest wykorzystywane przez myśliwych do podskakiwania głuszca.
Pieśń głuszca jest bardzo charakterystyczna i może być słyszana na odległość nawet kilku kilometrów. Jest to dźwięk, który może być słyszany przez cały rok, ale najbardziej aktywne okresy to okres lęgowy i okres godowy. Pieśń głuszca jest bardzo ważna dla populacji tych ptaków, ponieważ pomaga im się rozmnażać i utrzymywać populacje.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pieśń głuszca w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- patrochy
niejadalne wnętrzności zwierzyny.
- płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)
bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)
- płowa zwierzyna
myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.
- przybitka
1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)
- przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)
ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)
- prosić się
o losze: wydawać na świat młode.
- ptaszniczka
długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.
- padlina
ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.
- piórko malarskie
zob. ostrolotka.
- pies myśliwski
pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)