Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pióro

pióro

1) myśliwska nazwa ptactwa łownego;
2) charakterystyczne dla ptaków zrogowaciałe wytwory naskórka, którymi pokryte jest ciało, tworzące osłonę termiczną oraz ułatwiające lot.

Pióro jest myśliwską nazwą ptactwa łownego, która odnosi się do charakterystycznych dla ptaków zrogowaciałych wytworów naskórka. Są one pokryte ciałem ptaka i tworzą osłonę termiczną, która chroni go przed zimnem i wiatrem. Pióra są również używane do lotu, ponieważ ich kształt i struktura umożliwiają ptakom lepsze wykorzystanie powietrza. Pióra są również używane do ozdabiania piórników, czapek i innych akcesoriów.

Pióra składają się z trzech głównych części: rdzenia, skorupy i włosia. Rdzeń jest wewnętrzną częścią pióra, która jest wykonana z chrząstki lub bardzo miękkiego materiału. Skorupa jest zewnętrzną częścią pióra i składa się z twardych, elastycznych łusek. Włosie jest najbardziej widoczną częścią pióra i składa się z bardzo drobnych włoskowatych włosków.

Pióra są również używane do ozdabiania odzieży, biżuterii i innych przedmiotów. Szeroki wybór piór można znaleźć na rynku, a ich kolory mogą być naturalne lub sztucznie barwione. Pióra są również używane do tworzenia piaskarek, które służą do ozdabiania mebli lub innych przedmiotów dekoracyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pióro w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podrywać się

o ptakach: zrywać się do lotu.

pogłowie

ogół zwierzyny danego gatunku, bytującego na określonym terenie.

pudlarz

myśliwy, który podczas polowania grupowego oddał najwięcej chybionych strzałów

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.

piszczeć

o samicy sarny (kozie): wydawać głos (pisk).

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)