Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poszuk

poszuk

umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa

Poszuk to umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa. Jest to kluczowa zdolność psa myśliwskiego, który specjalnie wyszkolony jest do tropienia śladów, namierzania i lokalizowania zwierząt łownych. W procesie szkolenia psa do poszukuwania wykorzystuje się jego naturalne instynkty oraz uczy go współpracy z myśliwym w terenie łowieckim.

Podczas poszukiwania pies myśliwski korzysta z węchu i zmysłów, aby odnaleźć trop zwierzęcia łownego. W zależności od rasy, psy mogą być specjalizowane w poszukiwaniu określonych gatunków zwierzyny, na przykład ptaków wielkokalibrowych lub drobną zwierzynę futerkową. W trakcie poszukiwań pies powinien zachować skupienie, więź z przewodnikiem oraz prawidłowo reagować na sygnały dźwiękowe czy gesty, by skutecznie wskazać miejsce przebywania zwierzyny.

W procesie szkolenia poszukiwanie jest stopniowo kształtowane u psa, a treningi budują jego zdolności pozyskiwania i interpretowania informacji zapachowych oraz orientacji w terenie. Ta umiejętność jest niezwykle przydatna podczas polowań, ponieważ odpowiednio wyszkolony pies potrafi znacznie ułatwić znalezienie zwierzyny dla myśliwego oraz skrócić czas potrzebny na jej odnalezienie.

Poszuk może także być używany poza sezonem polowań do szkolenia psów w celu doskonalenia ich umiejętności tropienia i lokalizowania zapachów czy odnajdywania zagubionych osób. Dzięki tej umiejętności psy są wykorzystywane m.in. w ratownictwie górskim czy akcjach poszukiwawczych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poszuk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

pastorał

podpórka służąca do oparcia broni przy strzale

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

padać w ogniu

o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

postrzał

miejsce trafienia zwierzyny.