Definicja hasła: poszuk
- poszuk
umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa
Poszuk to umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa. Jest to kluczowa zdolność psa myśliwskiego, który specjalnie wyszkolony jest do tropienia śladów, namierzania i lokalizowania zwierząt łownych. W procesie szkolenia psa do poszukuwania wykorzystuje się jego naturalne instynkty oraz uczy go współpracy z myśliwym w terenie łowieckim.
Podczas poszukiwania pies myśliwski korzysta z węchu i zmysłów, aby odnaleźć trop zwierzęcia łownego. W zależności od rasy, psy mogą być specjalizowane w poszukiwaniu określonych gatunków zwierzyny, na przykład ptaków wielkokalibrowych lub drobną zwierzynę futerkową. W trakcie poszukiwań pies powinien zachować skupienie, więź z przewodnikiem oraz prawidłowo reagować na sygnały dźwiękowe czy gesty, by skutecznie wskazać miejsce przebywania zwierzyny.
W procesie szkolenia poszukiwanie jest stopniowo kształtowane u psa, a treningi budują jego zdolności pozyskiwania i interpretowania informacji zapachowych oraz orientacji w terenie. Ta umiejętność jest niezwykle przydatna podczas polowań, ponieważ odpowiednio wyszkolony pies potrafi znacznie ułatwić znalezienie zwierzyny dla myśliwego oraz skrócić czas potrzebny na jej odnalezienie.
Poszuk może także być używany poza sezonem polowań do szkolenia psów w celu doskonalenia ich umiejętności tropienia i lokalizowania zapachów czy odnajdywania zagubionych osób. Dzięki tej umiejętności psy są wykorzystywane m.in. w ratownictwie górskim czy akcjach poszukiwawczych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poszuk w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- psiarczyk
dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.
- preparowanie
poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)
- podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)
ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)
- pętla
splątane tropy zająca na śniegu.
- przewód
kanał w lufie.
- paśnik
urządzenie łowieckie służące do zadawania karmy zwierzynie.
- przecinka
wąska dróżka wycięta w lesie.
- pojedynek
zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.
- paradoks
gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.
- przestęp
trop jelenia charakteryzujący się tym, że odcisk tylnego badyla przekracza odcisk badyla przedniego.