Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poszuk

poszuk

umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa

Poszuk to umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa. Jest to kluczowa zdolność psa myśliwskiego, który specjalnie wyszkolony jest do tropienia śladów, namierzania i lokalizowania zwierząt łownych. W procesie szkolenia psa do poszukuwania wykorzystuje się jego naturalne instynkty oraz uczy go współpracy z myśliwym w terenie łowieckim.

Podczas poszukiwania pies myśliwski korzysta z węchu i zmysłów, aby odnaleźć trop zwierzęcia łownego. W zależności od rasy, psy mogą być specjalizowane w poszukiwaniu określonych gatunków zwierzyny, na przykład ptaków wielkokalibrowych lub drobną zwierzynę futerkową. W trakcie poszukiwań pies powinien zachować skupienie, więź z przewodnikiem oraz prawidłowo reagować na sygnały dźwiękowe czy gesty, by skutecznie wskazać miejsce przebywania zwierzyny.

W procesie szkolenia poszukiwanie jest stopniowo kształtowane u psa, a treningi budują jego zdolności pozyskiwania i interpretowania informacji zapachowych oraz orientacji w terenie. Ta umiejętność jest niezwykle przydatna podczas polowań, ponieważ odpowiednio wyszkolony pies potrafi znacznie ułatwić znalezienie zwierzyny dla myśliwego oraz skrócić czas potrzebny na jej odnalezienie.

Poszuk może także być używany poza sezonem polowań do szkolenia psów w celu doskonalenia ich umiejętności tropienia i lokalizowania zapachów czy odnajdywania zagubionych osób. Dzięki tej umiejętności psy są wykorzystywane m.in. w ratownictwie górskim czy akcjach poszukiwawczych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poszuk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pogłowie

ogół zwierzyny danego gatunku, bytującego na określonym terenie.

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.

prosić się

o losze: wydawać na świat młode.

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)