Definicja hasła: poszuk
- poszuk
umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa
Poszuk to umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa. Jest to kluczowa zdolność psa myśliwskiego, który specjalnie wyszkolony jest do tropienia śladów, namierzania i lokalizowania zwierząt łownych. W procesie szkolenia psa do poszukuwania wykorzystuje się jego naturalne instynkty oraz uczy go współpracy z myśliwym w terenie łowieckim.
Podczas poszukiwania pies myśliwski korzysta z węchu i zmysłów, aby odnaleźć trop zwierzęcia łownego. W zależności od rasy, psy mogą być specjalizowane w poszukiwaniu określonych gatunków zwierzyny, na przykład ptaków wielkokalibrowych lub drobną zwierzynę futerkową. W trakcie poszukiwań pies powinien zachować skupienie, więź z przewodnikiem oraz prawidłowo reagować na sygnały dźwiękowe czy gesty, by skutecznie wskazać miejsce przebywania zwierzyny.
W procesie szkolenia poszukiwanie jest stopniowo kształtowane u psa, a treningi budują jego zdolności pozyskiwania i interpretowania informacji zapachowych oraz orientacji w terenie. Ta umiejętność jest niezwykle przydatna podczas polowań, ponieważ odpowiednio wyszkolony pies potrafi znacznie ułatwić znalezienie zwierzyny dla myśliwego oraz skrócić czas potrzebny na jej odnalezienie.
Poszuk może także być używany poza sezonem polowań do szkolenia psów w celu doskonalenia ich umiejętności tropienia i lokalizowania zapachów czy odnajdywania zagubionych osób. Dzięki tej umiejętności psy są wykorzystywane m.in. w ratownictwie górskim czy akcjach poszukiwawczych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poszuk w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- podajnik
urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.
- parch lisów
choroba grzybicza skóry lisów.
- pocisk ekspansywny
pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.
- prowadzenie
1) o jeleniu, danielu, dziku: przewodzenie stadu;
2) o samicy: opieka nad potomstwem,
3) o myśliwym: przesuwanie wylotu lufy za poruszającym się celem.
- przystrzelanie broni
wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.
- podstrzelić
na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.
- pogłowie
ogół zwierzyny danego gatunku, bytującego na określonym terenie.
- parzyć się
o ptakach zaspokajających popęd płciowy.
- położyć
powalić celnym strzałem grubego zwierza.