Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poszuk

poszuk

umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa

Poszuk to umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa. Jest to kluczowa zdolność psa myśliwskiego, który specjalnie wyszkolony jest do tropienia śladów, namierzania i lokalizowania zwierząt łownych. W procesie szkolenia psa do poszukuwania wykorzystuje się jego naturalne instynkty oraz uczy go współpracy z myśliwym w terenie łowieckim.

Podczas poszukiwania pies myśliwski korzysta z węchu i zmysłów, aby odnaleźć trop zwierzęcia łownego. W zależności od rasy, psy mogą być specjalizowane w poszukiwaniu określonych gatunków zwierzyny, na przykład ptaków wielkokalibrowych lub drobną zwierzynę futerkową. W trakcie poszukiwań pies powinien zachować skupienie, więź z przewodnikiem oraz prawidłowo reagować na sygnały dźwiękowe czy gesty, by skutecznie wskazać miejsce przebywania zwierzyny.

W procesie szkolenia poszukiwanie jest stopniowo kształtowane u psa, a treningi budują jego zdolności pozyskiwania i interpretowania informacji zapachowych oraz orientacji w terenie. Ta umiejętność jest niezwykle przydatna podczas polowań, ponieważ odpowiednio wyszkolony pies potrafi znacznie ułatwić znalezienie zwierzyny dla myśliwego oraz skrócić czas potrzebny na jej odnalezienie.

Poszuk może także być używany poza sezonem polowań do szkolenia psów w celu doskonalenia ich umiejętności tropienia i lokalizowania zapachów czy odnajdywania zagubionych osób. Dzięki tej umiejętności psy są wykorzystywane m.in. w ratownictwie górskim czy akcjach poszukiwawczych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poszuk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

piston

inaczej kapiszon.

pętla

splątane tropy zająca na śniegu.

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)