Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: płaskonos

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość ciała ok. 50 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 80 cm. Upierzenie samca w szacie godowej czarnobrązowe z zielonym połyskiem na stronie grzbietowej, rdzawobrązowe na stronie brzusznej, głowa zielona. Pierś biała, lusterko czarne. Samica brązowoszara w ciemne plamy. Płaskonos żywi się planktonem. Przylatuje od marca do kwietnia, a odlatuje od sierpnia do listopada. Gniazdo zakłada w trzcinie i sitowiu. Samica składa 7-12 jaj, które wysiaduje przez 21-25 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, zdolność lotu osiągają po 4 tygodniach. Ptak łowny.

Płaskonos jest ptakiem, który występuje w Europie, Azji i Afryce. Wyglądem przypomina kaczkę, ale ma dłuższy i wąsko zakończony dziób. Upierzenie samca jest czarnobrązowe z zielonym połyskiem na stronie grzbietowej i rdzawobrązowe na stronie brzusznej, a samica jest brązowoszara z ciemnymi plamami. Płaskonos żywi się planktonem. Przybywa do lęgowisk od marca do kwietnia, a odlatuje od sierpnia do listopada. Gniazdo zakłada w trzcinie i sitowiu. Samica składa 7-12 jaj, które wysiaduje przez 21-25 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, zdolność lotu osiągają po 4 tygodniach.

Płaskonos jest ptakiem łownym, co oznacza, że może być polowany przez myśliwych. Jest to ptak bardzo nielicznie lęgowy, co oznacza, że liczebność populacji tego gatunku jest bardzo niska. W celu ochrony płaskonosa należy ograniczyć polowania na te ptaki oraz chronić ich lęgowiska poprzez ograniczenie ingerencji człowieka w ich naturalne środowisko.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj płaskonos w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pętla

splątane tropy zająca na śniegu.

prośna

ciężarna locha

pogłowie

ogół zwierzyny danego gatunku, bytującego na określonym terenie.

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)

posadzić

o ptaku łowczym: strącić zdobycz na ziemię.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.