Definicja hasła: płaskonos
- płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)
bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość ciała ok. 50 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 80 cm. Upierzenie samca w szacie godowej czarnobrązowe z zielonym połyskiem na stronie grzbietowej, rdzawobrązowe na stronie brzusznej, głowa zielona. Pierś biała, lusterko czarne. Samica brązowoszara w ciemne plamy. Płaskonos żywi się planktonem. Przylatuje od marca do kwietnia, a odlatuje od sierpnia do listopada. Gniazdo zakłada w trzcinie i sitowiu. Samica składa 7-12 jaj, które wysiaduje przez 21-25 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, zdolność lotu osiągają po 4 tygodniach. Ptak łowny.
Płaskonos jest ptakiem, który występuje w Europie, Azji i Afryce. Wyglądem przypomina kaczkę, ale ma dłuższy i wąsko zakończony dziób. Upierzenie samca jest czarnobrązowe z zielonym połyskiem na stronie grzbietowej i rdzawobrązowe na stronie brzusznej, a samica jest brązowoszara z ciemnymi plamami. Płaskonos żywi się planktonem. Przybywa do lęgowisk od marca do kwietnia, a odlatuje od sierpnia do listopada. Gniazdo zakłada w trzcinie i sitowiu. Samica składa 7-12 jaj, które wysiaduje przez 21-25 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, zdolność lotu osiągają po 4 tygodniach.
Płaskonos jest ptakiem łownym, co oznacza, że może być polowany przez myśliwych. Jest to ptak bardzo nielicznie lęgowy, co oznacza, że liczebność populacji tego gatunku jest bardzo niska. W celu ochrony płaskonosa należy ograniczyć polowania na te ptaki oraz chronić ich lęgowiska poprzez ograniczenie ingerencji człowieka w ich naturalne środowisko.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj płaskonos w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- pień
wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.
- polano, polano, wiecha
ogon wilka.
- pędzel, pędzel, wiecheć
kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.
- ptactwo
zbiorowa nazwa ptaków łownych.
- przelatek
dzik urodzony w ubiegłym roku.
- paradoks
gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.
- parkot
woń jelenia byka podczas rykowiska.
- przecinka
wąska dróżka wycięta w lesie.
- podjazd
rodzaj polowania polegający na podjeżdżaniu (na sankach lub furmanką) przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Myśliwy wyskakuje z pojazdu i kryje się za drzewem lub krzakiem, (...)
- posokowiec bawarski
pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)