Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poryk

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,

Poryk jest jednym z najbardziej charakterystycznych dźwięków, jakie można usłyszeć w lesie. Jest to głośny, donośny ryk wydawany przez byka jelenia. Jest to dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet kilku kilometrów.

Poryk jest wydawany przez samca jelenia w celu oznaczenia swojego terytorium i zaznaczenia swojej obecności. Byk może również porykać, aby ostrzec inne zwierzęta o swojej obecności lub po prostu wyrazić swoje nastroje.

Poryki są charakterystyczne dla okresu godowego jeleni, który trwa od września do listopada. W tym czasie samce walczą ze sobą o samice i porykają, aby zaznaczyć swoje terytorium i przyciągnąć uwagę samic.

Samce mogą również porykać, aby ostrzec inne samce o swojej obecności lub po prostu wyrazić swoje nastroje. Poryki są bardzo donośne i mogą być słyszane na odległość nawet kilku kilometrów.

Dlatego też służą one łowcom do śledzenia pozycji byka jelenia i określenia miejsca, gdzie można go spotkać. Poryki są również uważane za piękną część natury i słuchanie ich może być bardzo relaksujące dla osób, które lubią spacerować po lesie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poryk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

ptactwo

zbiorowa nazwa ptaków łownych.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

padać w ogniu

o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)