Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poryk

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,

Poryk jest jednym z najbardziej charakterystycznych dźwięków, jakie można usłyszeć w lesie. Jest to głośny, donośny ryk wydawany przez byka jelenia. Jest to dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet kilku kilometrów.

Poryk jest wydawany przez samca jelenia w celu oznaczenia swojego terytorium i zaznaczenia swojej obecności. Byk może również porykać, aby ostrzec inne zwierzęta o swojej obecności lub po prostu wyrazić swoje nastroje.

Poryki są charakterystyczne dla okresu godowego jeleni, który trwa od września do listopada. W tym czasie samce walczą ze sobą o samice i porykają, aby zaznaczyć swoje terytorium i przyciągnąć uwagę samic.

Samce mogą również porykać, aby ostrzec inne samce o swojej obecności lub po prostu wyrazić swoje nastroje. Poryki są bardzo donośne i mogą być słyszane na odległość nawet kilku kilometrów.

Dlatego też służą one łowcom do śledzenia pozycji byka jelenia i określenia miejsca, gdzie można go spotkać. Poryki są również uważane za piękną część natury i słuchanie ich może być bardzo relaksujące dla osób, które lubią spacerować po lesie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poryk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

pastorał

podpórka służąca do oparcia broni przy strzale

preparowanie

poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

paradoks

gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).