Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poryk

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,

Poryk jest jednym z najbardziej charakterystycznych dźwięków, jakie można usłyszeć w lesie. Jest to głośny, donośny ryk wydawany przez byka jelenia. Jest to dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet kilku kilometrów. Poryk jest wydawany przez samca jelenia w celu oznaczenia swojego terytorium i zaznaczenia swojej obecności. Byk może również porykać, aby ostrzec inne zwierzęta o swojej obecności lub po prostu wyrazić swoje nastroje.

Poryk jest wydawany przez byka jelenia w okresie godowym, który trwa od września do listopada. W tym czasie samce walczą ze sobą o samice i porykają, aby zaznaczyć swoje terytorium i przyciągnąć uwagę samic. Samce mogą również porykać, aby ostrzec inne samce o swojej obecności lub po prostu wyrazić swoje nastroje.

Poryki są bardzo donośne i mogą być słyszane na odległość nawet kilku kilometrów. Dlatego też służą one łowcom do śledzenia pozycji byka jelenia i określenia miejsca, gdzie można go spotkać. Poryki są również uważane za piękną część natury i słuchanie ich może być bardzo relaksujące dla osób, które lubią spacerować po lesie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poryk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

par force

rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

paprać się

o ptakach: kąpać się w piasku.

podjazd

rodzaj polowania polegający na podjeżdżaniu (na sankach lub furmanką) przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Myśliwy wyskakuje z pojazdu i kryje się za drzewem lub krzakiem, (...)

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)

podrywać się

o ptakach: zrywać się do lotu.

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

przewód łowiecki

inaczej conductus.