Definicja hasła: poryk
- poryk
jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,
Poryk jest jednym z najbardziej charakterystycznych dźwięków, jakie można usłyszeć w lesie. Jest to głośny, donośny ryk wydawany przez byka jelenia. Jest to dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet kilku kilometrów.
Poryk jest wydawany przez samca jelenia w celu oznaczenia swojego terytorium i zaznaczenia swojej obecności. Byk może również porykać, aby ostrzec inne zwierzęta o swojej obecności lub po prostu wyrazić swoje nastroje.
Poryki są charakterystyczne dla okresu godowego jeleni, który trwa od września do listopada. W tym czasie samce walczą ze sobą o samice i porykają, aby zaznaczyć swoje terytorium i przyciągnąć uwagę samic.
Samce mogą również porykać, aby ostrzec inne samce o swojej obecności lub po prostu wyrazić swoje nastroje. Poryki są bardzo donośne i mogą być słyszane na odległość nawet kilku kilometrów.
Dlatego też służą one łowcom do śledzenia pozycji byka jelenia i określenia miejsca, gdzie można go spotkać. Poryki są również uważane za piękną część natury i słuchanie ich może być bardzo relaksujące dla osób, które lubią spacerować po lesie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poryk w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- pocisk ekspansywny
pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.
- pasy zaporowe
łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.
- pobudka
sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.
- piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)
gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)
- poroże
parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)
- prawka
prawa lufa broni myśliwskiej.
- piastun
młody niedźwiedź będący pod opieką matki.
- pole
1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).
- padać w ogniu
o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.
- pętla
splątane tropy zająca na śniegu.