Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: proch

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z nitrogliceryny. Proch dymny, używany jeszcze na początku XX w., wyrabiano z saletry potasowej mieszanej z siarką i pyłem węglowym. Broń przystosowana do naboi z prochem bezdymnym ma na lufie wybity znak „N".

Proch bezdymny jest zdecydowanie najczęściej stosowanym rodzajem prochu. Jego składnikiem jest nitroceluloza, która jest wysoce wybuchowa i dostarcza dużej ilości energii. Nitroceluloza jest mieszanką celulozy i nitrogliceryny, która jest silnie wybuchowa i służy do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny jest bardzo stabilny i ma niski poziom zapłonu, co oznacza, że nie może być łatwo zapalony.

Proch dymny to rodzaj prochu stosowanego w broni palnej na początku XX wieku. Składa się on z saletry potasowej, siarki i pyłu węglowego. Saletra potasowa jest silnie wybuchowa i dostarcza dużej ilości energii do wyrzucenia pocisku. Siarka i pył węglowy służą do tworzenia dużej ilości dymu po strzale, co umożliwia łatwe obserwowanie trajektorii lotu pocisku. Proch dymny ma jednak tendencję do samozapalania się, co czyni go bardziej niebezpiecznym niż proch bezdymny. Dlatego też obecnie stosuje się go tylko w specjalnie przystosowanej broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj proch w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

Purday

angielska firma produkująca wysokiej klasy dubeltówki.

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.

pasja myśliwska

zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

patrochy

niejadalne wnętrzności zwierzyny.

pies

samiec borsuka lub lisa.