Definicja hasła: proch
- proch
materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z nitrogliceryny. Proch dymny, używany jeszcze na początku XX w., wyrabiano z saletry potasowej mieszanej z siarką i pyłem węglowym. Broń przystosowana do naboi z prochem bezdymnym ma na lufie wybity znak „N".
Proch bezdymny jest zdecydowanie najczęściej stosowanym rodzajem prochu. Jego składnikiem jest nitroceluloza, która jest wysoce wybuchowa i dostarcza dużej ilości energii. Nitroceluloza jest mieszanką celulozy i nitrogliceryny, która jest silnie wybuchowa i służy do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny jest bardzo stabilny i ma niski poziom zapłonu, co oznacza, że nie może być łatwo zapalony.
Proch dymny to rodzaj prochu stosowanego w broni palnej na początku XX wieku. Składa się on z saletry potasowej, siarki i pyłu węglowego. Saletra potasowa jest silnie wybuchowa i dostarcza dużej ilości energii do wyrzucenia pocisku. Siarka i pył węglowy służą do tworzenia dużej ilości dymu po strzale, co umożliwia łatwe obserwowanie trajektorii lotu pocisku. Proch dymny ma jednak tendencję do samozapalania się, co czyni go bardziej niebezpiecznym niż proch bezdymny. Dlatego też obecnie stosuje się go tylko w specjalnie przystosowanej broni.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj proch w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- ptaki, ptaki (Aves)
gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.
- Purday
angielska firma produkująca wysokiej klasy dubeltówki.
- psiarczyk
dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.
- pasja myśliwska
zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.
- przodownica
łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.
- poroże
parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)
- polano, polano, wiecha
ogon wilka.
- pobudka
sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.
- patrochy
niejadalne wnętrzności zwierzyny.
- pies
samiec borsuka lub lisa.