Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: proch

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z nitrogliceryny. Proch dymny, używany jeszcze na początku XX w., wyrabiano z saletry potasowej mieszanej z siarką i pyłem węglowym. Broń przystosowana do naboi z prochem bezdymnym ma na lufie wybity znak „N".

Proch bezdymny jest zdecydowanie najczęściej stosowanym rodzajem prochu. Jego składnikiem jest nitroceluloza, która jest wysoce wybuchowa i dostarcza dużej ilości energii. Nitroceluloza jest mieszanką celulozy i nitrogliceryny, która jest silnie wybuchowa i służy do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny jest bardzo stabilny i ma niski poziom zapłonu, co oznacza, że nie może być łatwo zapalony.

Proch dymny to rodzaj prochu stosowanego w broni palnej na początku XX wieku. Składa się on z saletry potasowej, siarki i pyłu węglowego. Saletra potasowa jest silnie wybuchowa i dostarcza dużej ilości energii do wyrzucenia pocisku. Siarka i pył węglowy służą do tworzenia dużej ilości dymu po strzale, co umożliwia łatwe obserwowanie trajektorii lotu pocisku. Proch dymny ma jednak tendencję do samozapalania się, co czyni go bardziej niebezpiecznym niż proch bezdymny. Dlatego też obecnie stosuje się go tylko w specjalnie przystosowanej broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj proch w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

podłowczy

pomocnik łowczego.

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)