Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pies

pies

samiec borsuka lub lisa.

Wiedza o zwyczajach tych zwierząt w walce jest istotna, ponieważ walka pomiędzy psem a borsukiem czy lisem może być niebezpieczna dla psa i wymaga specjalnej ostrożności ze strony myśliwych. Z reguły jednak szkoleni psy myśliwskie są dobrze wyszkolone, posiadają specjalne umiejętności w tropieniu i mają instynkt obronny przeciwko potencjalnym zagrożeniom.

Pies lisa lub borsuka to ważny element zarówno dla nauki jednostki, jak i całego oddziału myśliwych. Dbając o harmonijne relacje między ludźmi a zwierzętami, ważne jest dążenie do minimalizacji cierpień dla psów podczas polowań poprzez regularną opiekę weterynaryjną oraz zapewnienie im odpowiedniego szkolenia. Większość psów myśliwskich żyje w bliskim kontakcie z człowiekiem i formuje z nim silną więź, co ułatwia współpracę również podczas polowań.

W sytuacjach konfliktowych z drapieżnikami lub na obszarach rolniczych, gdzie lisy czy borsuki mogą powodować szkody dla gospodarstw rolnych, budowanie relacji z psami może być kluczowe dla zachowania równowagi ekologicznej. Jednak ważną uwagą jest kontrolowanie populacji pszczół - nadmierny polujący pies może zakłócić naturalną równowagę ekosystemu, powodując niekontrolowany spadek populacji szczupaków czy innych gatunków rzadkich zwierząt łownych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pies w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pastorał

podpórka służąca do oparcia broni przy strzale

ptactwo

zbiorowa nazwa ptaków łownych.

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

parkać się

o ptakach: łączyć się w pary.

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

przecinka

wąska dróżka wycięta w lesie.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.

parasol

paśnik dla sarn i jeleni w kształcie parasola.