Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: postrzał

postrzał

miejsce trafienia zwierzyny.

Postrzał to miejsce trafienia zwierzyny, które występuje, gdy strzał rani zwierzę, ale nie obezwładnia go natychmiast. Może to prowadzić do długiego i często bardzo trudnego poszukiwania rannego zwierzęcia, co stanowi poważny problem etyczny i praktyczny dla myśliwych. Bardzo istotne jest, aby dążyć do precyzyjnego strzału, który obezwładni zwierzę jak najszybciej, minimalizując cierpienie.

W praktyce łowieckiej postrzał wiąże się z podejmowaniem odpowiedzialnych decyzji oraz umiejętnością oceny sytuacji łowieckiej. Ponadto, prowadzi do konieczności wykazania się umiejętnościami tropienia i działania w terenie w celu odnalezienia rannego zwierzęcia w celu zapewnienia mu pomocy lub skrócenia cierpień poprzez odstrzał dodatkowy.

Dla myśliwych etyczne podejście do postrzału wiąże się z poznaniem anatomicznych struktur zwierzyny oraz stosowaniem odpowiedniego sprzętu i technik strzeleckich. W przypadku postrzału kluczowe jest zachowanie spokoju oraz zimnej krwi, co zapewnia precyzyjne oddanie dodatkowych strzałów w celu skrócenia cierpień zwierzęcia.

Ostatecznie, postrzał odgrywa kluczową rolę w kulturze myśliwskiej, wymagając od myśliwych zarówno umiejętności strzeleckich, jak i szacunku dla zwierzyny oraz etyki myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj postrzał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

przecinka

wąska dróżka wycięta w lesie.

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

pomykać

o lisie, zającu i króliku: biec.

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

pasja myśliwska

zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)