Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: postrzał

postrzał

miejsce trafienia zwierzyny.

Postrzał to miejsce trafienia zwierzyny, które występuje, gdy strzał rani zwierzę, ale nie obezwładnia go natychmiast. Może to prowadzić do długiego i często bardzo trudnego poszukiwania rannego zwierzęcia, co stanowi poważny problem etyczny i praktyczny dla myśliwych. Bardzo istotne jest, aby dążyć do precyzyjnego strzału, który obezwładni zwierzę jak najszybciej, minimalizując cierpienie.

W praktyce łowieckiej postrzał wiąże się z podejmowaniem odpowiedzialnych decyzji oraz umiejętnością oceny sytuacji łowieckiej. Ponadto, prowadzi do konieczności wykazania się umiejętnościami tropienia i działania w terenie w celu odnalezienia rannego zwierzęcia w celu zapewnienia mu pomocy lub skrócenia cierpień poprzez odstrzał dodatkowy.

Dla myśliwych etyczne podejście do postrzału wiąże się z poznaniem anatomicznych struktur zwierzyny oraz stosowaniem odpowiedniego sprzętu i technik strzeleckich. W przypadku postrzału kluczowe jest zachowanie spokoju oraz zimnej krwi, co zapewnia precyzyjne oddanie dodatkowych strzałów w celu skrócenia cierpień zwierzęcia.

Ostatecznie, postrzał odgrywa kluczową rolę w kulturze myśliwskiej, wymagając od myśliwych zarówno umiejętności strzeleckich, jak i szacunku dla zwierzyny oraz etyki myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj postrzał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

pozyskanie zwierzyny

wejście w posiadanie zwierzyny przez odstrzał lub odłów.

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

prosić się

o losze: wydawać na świat młode.

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,

piórko malarskie

zob. ostrolotka.

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.