Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poprawka

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

Poprawka to termin z zakresu łowiectwa, oznaczający drugi strzał oddany w kierunku tego samego celu, po nieskutecznym pierwszym. Jest to technika często wykorzystywana przez myśliwych w sytuacjach, gdy pierwotny strzał nie trafił celu z różnych powodów - może to być związane z trudnością trafienia, ograniczoną ilością amunicji lub chęcią zapewnienia zwierzęciu humanitarnego uśmiercenia. Poprawka zajmuje ważne miejsce w polowaniach, umożliwiając myśliwym efektywne trafienie oraz minimalizując ryzyko nieudanego strzału.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że poprawka ma istotne znaczenie dla dobrostanu zwierząt łownych. W przypadku nieudanego pierwszego strzału, zwierzę może doznać cierpienia i stresu, a ponadto może stawać się bardziej podejrzliwe wobec ludzi. Dlatego też dbałość o trafienie przy pierwszej próbie lub szybkie wykonanie poprawki jest istotne zarówno z punktu widzenia celności polowania, jak i humanitarnego aspektu uśmiercenia zwierzęcia.

Konieczna jest świadomość myśliwych o tym, że poprawka wiąże się ze znacznym ryzykiem - nie tylko dla nich samych, ale także dla innych osób oraz pozostałych istot znajdujących się w obrębie terenu polowania. Dlatego kluczowe jest zachowanie ostrożności i upewnienie się co do bezpieczeństwa przed oddaniem kolejnego strzału podczas poprawki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poprawka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

pocisk ekspansywny

pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)

pasja myśliwska

zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.

proćna

o ciężarnej losze.

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

padać w ogniu

o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.

podajnik

urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.