Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podlot

podlot

młody ptak zaczynający latać.

Podlot to młody ptak znajdujący się w fazie rozwojowej, w której zaczyna testować swoje umiejętności lotu. Jest to okres, w którym ptak stopniowo nabywa sprawność lotniczą, ćwicząc skrzydła i doskonaląc koordynację lotu. Podloty charakteryzują się także cechami fizycznymi, takimi jak obecność pierza puchowego oraz niedojrzała budowa ciała.

W kontekście łowieckim termin "podlot" odnosi się przede wszystkim do młodych ptaków łownych, takich jak kaczki, bażanty czy kuropatwy. Dla myśliwych i hodowców zwierzyny łownej podloty są istotnym elementem hodowli i zachowania równowagi populacji dzikiej zwierzyny. W ramach odpowiedzialnego gospodarowania łowieckiego konieczne jest monitorowanie i ochrona populacji podlotów dla zachowania bioróżnorodności.

Ponadto, okres uczestniczenia w polowaniach na ptactwo w trakcie sezonu łowieckiego obejmuje regulacje dotyczące czasu polowań na podloty, które różnią się w zależności od gatunku ptaka i regionu. Z uwagi na ich niedojrzały wiek i jeszcze niedostateczną sprawność lotów, podloty są przedmiotem ochrony prawnej mającej na celu zapewnienie im szansy na pełny rozwój i przetrwanie.

Warto zaznaczyć, że identyfikacja podlotów może być trudna dla niezbyt doświadczonych myśliwych ze względu na zmienność upierzenia i ogólnego wyglądu młodych ptaków. Dlatego też przepisy i zasady polowań często nakładają obowiązek precyzyjnej identyfikacji przed oddaniem strzału, aby uniknąć przypadkowego zabicia podlotów lub innych chronionych gatunków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podlot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaszarnia

pomieszczenie dla ptaków łowczych.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.

paradoks

gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta

karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).