Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podlot

podlot

młody ptak zaczynający latać.

Podlot to młody ptak znajdujący się w fazie rozwojowej, w której zaczyna testować swoje umiejętności lotu. Jest to okres, w którym ptak stopniowo nabywa sprawność lotniczą, ćwicząc skrzydła i doskonaląc koordynację lotu. Podloty charakteryzują się także cechami fizycznymi, takimi jak obecność pierza puchowego oraz niedojrzała budowa ciała.

W kontekście łowieckim termin "podlot" odnosi się przede wszystkim do młodych ptaków łownych, takich jak kaczki, bażanty czy kuropatwy. Dla myśliwych i hodowców zwierzyny łownej podloty są istotnym elementem hodowli i zachowania równowagi populacji dzikiej zwierzyny. W ramach odpowiedzialnego gospodarowania łowieckiego konieczne jest monitorowanie i ochrona populacji podlotów dla zachowania bioróżnorodności.

Ponadto, okres uczestniczenia w polowaniach na ptactwo w trakcie sezonu łowieckiego obejmuje regulacje dotyczące czasu polowań na podloty, które różnią się w zależności od gatunku ptaka i regionu. Z uwagi na ich niedojrzały wiek i jeszcze niedostateczną sprawność lotów, podloty są przedmiotem ochrony prawnej mającej na celu zapewnienie im szansy na pełny rozwój i przetrwanie.

Warto zaznaczyć, że identyfikacja podlotów może być trudna dla niezbyt doświadczonych myśliwych ze względu na zmienność upierzenia i ogólnego wyglądu młodych ptaków. Dlatego też przepisy i zasady polowań często nakładają obowiązek precyzyjnej identyfikacji przed oddaniem strzału, aby uniknąć przypadkowego zabicia podlotów lub innych chronionych gatunków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podlot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

podrywać się

o ptakach: zrywać się do lotu.

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

przyszłościowa sztuka

osobnik nadający się do dalszej hodowli.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.