Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pies podsokoli

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

Pies podsokoli to specjalnie wyszkolony pies łowiecki, najczęściej wyżeł, który współpracuje z ptakiem łowczym podczas polowania. Jest to pies legawy, czyli psy używane do odnajdywania zwierząt i wskazywania ich położenia myśliwym. Specyficzna współpraca między psem podsokolim a ptakiem łowczym polega na wykorzystaniu naturalnych zdolności obu zwierząt do polowania. Ptak łowczy (zazwyczaj sokół) jest wypuszczany przez myśliwego w celu odnalezienia i zaatakowania dzikich ptaków; w tym momencie pies podsokoli działa, aby pomagać uchwycić lub odnaleźć zdobywkę dla myśliwego.

Podczas polowania pies podsokoli chroni swojego partnera, ptaka łowczego, przed zagrożeniami oraz pomaga w lokalizacji i przechwytywaniu zwierzyny. Współpraca między psem a ptakiem wymaga profesjonalnego szkolenia i odpowiedniej selekcji psów o określonych cechach charakteru i instynktów łowieckich. Pies musi być posłuszny instrukcjom i umieć współpracować z ptakiem łowczym, co wymaga dużego zaufania we wzajemną relację między dwoma zwierzętami.

Pies podsokoli jest więc niezwykle ważnym elementem tradycyjnych metod polowań z wykorzystaniem drapieżników, a jego rola obejmuje zdolność do pracy zarówno samodzielnie jak i we współdziałaniu z innymi uczestnikami polowania. Dzięki temu pies taki stanowi nieocenioną pomoc w skutecznym i efektywnym odławianiu dzikiej zwierzyny podczas polowania z udziałem ptaków drapieżnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pies podsokoli w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

paprać się

o ptakach: kąpać się w piasku.

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

podkładacz

myśliwy lub pomocnik, który wchodzi z psami do miotu i naprowadza je na świeży trop zwierzyny.

przewód

kanał w lufie.

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

położyć

powalić celnym strzałem grubego zwierza.