Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pistonówka

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

Pistonówka, zwana także kapiszonówką, jest odprzodową bronią palną z zamkiem kapiszonowym. Zamek kapiszonowy składa się z kominka – czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy – oraz kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. Pistonówka została wynaleziona w Anglii we wczesnych latach XIX wieku i stanowiła popularny rodzaj broni palnej aż do czasów po 1866 roku, gdy została wyparta przez broń odtylcową.

Charakterystycznymi elementami pistonówki są kominek i kurek sprężynowy z mechanizmem spustowym. Kominek jest rurką, która doprowadza ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, natomiast kurek sprężynowy wykorzystuje mechanizm spustowy do inicjowania zapłonu prochu. Dzięki temu zestawowi, pistonówka była w stanie wystrzelić nabój poprzez zapalenie prochu za pomocą iskry wytworzonej przez uderzenie krzesiwa o kapiszon na naboju.

Pistonówka była popularną bronią palną przez wiele lat po swoim wynalezieniu ze względu na swoją skuteczność i precyzję. Jednak pojawiły się nowsze technologie i konstrukcje broni palnej, co doprowadziło do stopniowego wypierania pistonówki przez bardziej zaawansowane odmiany broni takie jak karabiny odtylcowe. Mimo to, pistonówki pozostają ważnym elementem historii rozwoju broni palnej oraz są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów i entuzjastów historii wojskowości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pistonówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

Purday

angielska firma produkująca wysokiej klasy dubeltówki.

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

preparowanie

poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.