Definicja hasła: pistonówka
- pistonówka
inaczej kapiszonówka.
Pistonówka, zwana także kapiszonówką, jest odprzodową bronią palną z zamkiem kapiszonowym. Zamek kapiszonowy składa się z kominka – czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy – oraz kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. Pistonówka została wynaleziona w Anglii we wczesnych latach XIX wieku i stanowiła popularny rodzaj broni palnej aż do czasów po 1866 roku, gdy została wyparta przez broń odtylcową.
Charakterystycznymi elementami pistonówki są kominek i kurek sprężynowy z mechanizmem spustowym. Kominek jest rurką, która doprowadza ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, natomiast kurek sprężynowy wykorzystuje mechanizm spustowy do inicjowania zapłonu prochu. Dzięki temu zestawowi, pistonówka była w stanie wystrzelić nabój poprzez zapalenie prochu za pomocą iskry wytworzonej przez uderzenie krzesiwa o kapiszon na naboju.
Pistonówka była popularną bronią palną przez wiele lat po swoim wynalezieniu ze względu na swoją skuteczność i precyzję. Jednak pojawiły się nowsze technologie i konstrukcje broni palnej, co doprowadziło do stopniowego wypierania pistonówki przez bardziej zaawansowane odmiany broni takie jak karabiny odtylcowe. Mimo to, pistonówki pozostają ważnym elementem historii rozwoju broni palnej oraz są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów i entuzjastów historii wojskowości.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pistonówka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- pędzenie
sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.
- pianie
wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.
- pancerz
1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.
- pasynek
odnoga na łopacie łosia.
- pochwa
futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej
- paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)
największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)
- przesmyk
ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.
- pies podsokoli
pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym
- prosić się
o losze: wydawać na świat młode.