Definicja hasła: pistonówka
- pistonówka
inaczej kapiszonówka.
Pistonówka, zwana także kapiszonówką, jest odprzodową bronią palną z zamkiem kapiszonowym. Zamek kapiszonowy składa się z kominka – czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy – oraz kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. Pistonówka została wynaleziona w Anglii we wczesnych latach XIX wieku i stanowiła popularny rodzaj broni palnej aż do czasów po 1866 roku, gdy została wyparta przez broń odtylcową.
Charakterystycznymi elementami pistonówki są kominek i kurek sprężynowy z mechanizmem spustowym. Kominek jest rurką, która doprowadza ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, natomiast kurek sprężynowy wykorzystuje mechanizm spustowy do inicjowania zapłonu prochu. Dzięki temu zestawowi, pistonówka była w stanie wystrzelić nabój poprzez zapalenie prochu za pomocą iskry wytworzonej przez uderzenie krzesiwa o kapiszon na naboju.
Pistonówka była popularną bronią palną przez wiele lat po swoim wynalezieniu ze względu na swoją skuteczność i precyzję. Jednak pojawiły się nowsze technologie i konstrukcje broni palnej, co doprowadziło do stopniowego wypierania pistonówki przez bardziej zaawansowane odmiany broni takie jak karabiny odtylcowe. Mimo to, pistonówki pozostają ważnym elementem historii rozwoju broni palnej oraz są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów i entuzjastów historii wojskowości.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pistonówka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- podajnik
urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.
- proch
materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)
- posadzić
o ptaku łowczym: strącić zdobycz na ziemię.
- paszcza
otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.
- prawka
prawa lufa broni myśliwskiej.
- płowa zwierzyna
myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.
- pobudka
sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.
- polowanie
tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)