Definicja hasła: pistonówka
- pistonówka
inaczej kapiszonówka.
Pistonówka, zwana także kapiszonówką, jest odprzodową bronią palną z zamkiem kapiszonowym. Zamek kapiszonowy składa się z kominka – czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy – oraz kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. Pistonówka została wynaleziona w Anglii we wczesnych latach XIX wieku i stanowiła popularny rodzaj broni palnej aż do czasów po 1866 roku, gdy została wyparta przez broń odtylcową.
Charakterystycznymi elementami pistonówki są kominek i kurek sprężynowy z mechanizmem spustowym. Kominek jest rurką, która doprowadza ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, natomiast kurek sprężynowy wykorzystuje mechanizm spustowy do inicjowania zapłonu prochu. Dzięki temu zestawowi, pistonówka była w stanie wystrzelić nabój poprzez zapalenie prochu za pomocą iskry wytworzonej przez uderzenie krzesiwa o kapiszon na naboju.
Pistonówka była popularną bronią palną przez wiele lat po swoim wynalezieniu ze względu na swoją skuteczność i precyzję. Jednak pojawiły się nowsze technologie i konstrukcje broni palnej, co doprowadziło do stopniowego wypierania pistonówki przez bardziej zaawansowane odmiany broni takie jak karabiny odtylcowe. Mimo to, pistonówki pozostają ważnym elementem historii rozwoju broni palnej oraz są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów i entuzjastów historii wojskowości.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pistonówka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- posokowiec
pies myśliwski pracujący na farbie,
- pasowanie na myśliwego
stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)
- pies myśliwski
pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)
- przecinka
wąska dróżka wycięta w lesie.
- podchód
sposób polowania, polegający na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału.
- pobudka
sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.
- prowadzenie
1) o jeleniu, danielu, dziku: przewodzenie stadu;
2) o samicy: opieka nad potomstwem,
3) o myśliwym: przesuwanie wylotu lufy za poruszającym się celem.
- pomykać
o lisie, zającu i króliku: biec.
- podlot
młody ptak zaczynający latać.