Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: położyć

położyć

powalić celnym strzałem grubego zwierza.

Położyć – w kontekście łowiectwa, termin oznaczający powalenie celnym strzałem grubego zwierza. Jest to czynność, która wymaga precyzyjnego celowania oraz umiejętności trafienia w słabe punkty zwierzęcia, takie jak głowa czy serce. Skuteczne położenie zwierzęcia jest istotne, ponieważ zapobiega męczeniu rannego zwierzęcia oraz komplikacjom związanym z jego odnalezieniem. Aby osiągnąć sukces w położeniu grubego zwierza, myśliwy musi wykazać się wysoką umiejętnością strzelecką, a także wrażliwością na warunki środowiskowe i odległość do celu.

Położenie grubego zwierza może stanowić wyzwanie dla myśliwego, gdyż tego typu zwierzęta są bardziej odporne na strzały niż ich mniejsze odpowiedniki. W związku z tym, konieczna jest precyzja i siła strzału oraz uwzględnienie różnorodnych czynników wpływających na skuteczność oddanego strzału.

W rezultacie, położenie grubego zwierza stanowi kluczową umiejętność myśliwego, a jednocześnie niesie ze sobą pewne moralne i etyczne aspekty związane ze sprawiedliwym polowaniem opartym na szybkim i humanitarnym odstrzale.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj położyć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

prośna

ciężarna locha