Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: położyć

położyć

powalić celnym strzałem grubego zwierza.

Położyć – w kontekście łowiectwa, termin oznaczający powalenie celnym strzałem grubego zwierza. Jest to czynność, która wymaga precyzyjnego celowania oraz umiejętności trafienia w słabe punkty zwierzęcia, takie jak głowa czy serce. Skuteczne położenie zwierzęcia jest istotne, ponieważ zapobiega męczeniu rannego zwierzęcia oraz komplikacjom związanym z jego odnalezieniem. Aby osiągnąć sukces w położeniu grubego zwierza, myśliwy musi wykazać się wysoką umiejętnością strzelecką, a także wrażliwością na warunki środowiskowe i odległość do celu.

Położenie grubego zwierza może stanowić wyzwanie dla myśliwego, gdyż tego typu zwierzęta są bardziej odporne na strzały niż ich mniejsze odpowiedniki. W związku z tym, konieczna jest precyzja i siła strzału oraz uwzględnienie różnorodnych czynników wpływających na skuteczność oddanego strzału.

W rezultacie, położenie grubego zwierza stanowi kluczową umiejętność myśliwego, a jednocześnie niesie ze sobą pewne moralne i etyczne aspekty związane ze sprawiedliwym polowaniem opartym na szybkim i humanitarnym odstrzale.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj położyć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

przyszłościowa sztuka

osobnik nadający się do dalszej hodowli.

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

pomykać

o lisie, zającu i króliku: biec.

pudlarz

myśliwy, który podczas polowania grupowego oddał najwięcej chybionych strzałów

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.