Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: płowa zwierzyna

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

Płowa zwierzyna to termin z zakresu myślistwa, który odnosi się do wybranych gatunków zwierząt kopytnych, a mianowicie jeleniowatych. W skład płowej zwierzyny wchodzą jelenie, sarny, łosie oraz daniele. Nazwa "płowa" odnosi się do charakterystycznego ubarwienia futra tych zwierząt, które cechuje się odcieniami brązu i beżu, doskonale maskującymi je w lesie.

W kontekście polskiego myślistwa, płowa zwierzyna stanowi obiekt polowań, które mają zarówno walor sportowy, jak i ekonomiczny. Polowanie na płową zwierzynę jest ściśle regulowane przepisami prawnymi i normami etycznymi. Z reguły odbywają się one w określonym sezonie polowań, co ma na celu zachowanie równowagi populacji dzikich zwierząt oraz zapewnienie ochrony młodym osobnikom.

Płowa zwierzyna odgrywa istotną rolę w ekosystemie leśnym poprzez regulację populacji roślinożerców oraz wpływ na formę i strukturę lasu poprzez selektywne żerowanie. Dlatego też ochrona tych gatunków jest istotna z punktu widzenia zachowania równowagi biocenoz leśnych.

W świetle tradycji myśliwskiej oraz potrzeb ochrony dzikiej przyrody, płowa zwierzyna ma istotne znaczenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla kultury myśliwskiej. Polowania na tego typu zwierzynę często wiążą się również z szeroko pojmowanym eko-turystyką i edukacją ekologiczną.

Stosunkowo duża wielkość ciała oraz charakterystyczne cechy behawioralne sprawiają, że jeleniowate są przedmiotem zainteresowania naukowych badań zoologicznych oraz obserwacji terenowych przez pasjonatów przyrody. Ich obecność w lesie wpływa także na atrakcyjność rekreacyjną obszarów leśnych dla turystów pieszych i miłośników kontaktu z naturą.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj płowa zwierzyna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

płaskodeńka

popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.

podkładacz

myśliwy lub pomocnik, który wchodzi z psami do miotu i naprowadza je na świeży trop zwierzyny.

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

paśnik

urządzenie łowieckie służące do zadawania karmy zwierzynie.

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.