Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: płowa zwierzyna

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

Płowa zwierzyna to termin z zakresu myślistwa, który odnosi się do wybranych gatunków zwierząt kopytnych, a mianowicie jeleniowatych. W skład płowej zwierzyny wchodzą jelenie, sarny, łosie oraz daniele. Nazwa "płowa" odnosi się do charakterystycznego ubarwienia futra tych zwierząt, które cechuje się odcieniami brązu i beżu, doskonale maskującymi je w lesie.

W kontekście polskiego myślistwa, płowa zwierzyna stanowi obiekt polowań, które mają zarówno walor sportowy, jak i ekonomiczny. Polowanie na płową zwierzynę jest ściśle regulowane przepisami prawnymi i normami etycznymi. Z reguły odbywają się one w określonym sezonie polowań, co ma na celu zachowanie równowagi populacji dzikich zwierząt oraz zapewnienie ochrony młodym osobnikom.

Płowa zwierzyna odgrywa istotną rolę w ekosystemie leśnym poprzez regulację populacji roślinożerców oraz wpływ na formę i strukturę lasu poprzez selektywne żerowanie. Dlatego też ochrona tych gatunków jest istotna z punktu widzenia zachowania równowagi biocenoz leśnych.

W świetle tradycji myśliwskiej oraz potrzeb ochrony dzikiej przyrody, płowa zwierzyna ma istotne znaczenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla kultury myśliwskiej. Polowania na tego typu zwierzynę często wiążą się również z szeroko pojmowanym eko-turystyką i edukacją ekologiczną.

Stosunkowo duża wielkość ciała oraz charakterystyczne cechy behawioralne sprawiają, że jeleniowate są przedmiotem zainteresowania naukowych badań zoologicznych oraz obserwacji terenowych przez pasjonatów przyrody. Ich obecność w lesie wpływa także na atrakcyjność rekreacyjną obszarów leśnych dla turystów pieszych i miłośników kontaktu z naturą.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj płowa zwierzyna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

płaskodeńka

popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

płaszcz

zob. pancerz.

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)