Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podskakiwać

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. pieśń głuszca).

Podskakiwanie głuszca to technika polowania wykorzystująca naturalne zachowanie tego ptaka. Polega na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie jego głuchej pieśni, kiedy głuszec nie słyszy. Głos tokującego głuszcza składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton przypominający wyciągnięcie korka z butelki, oraz szlifowanie trwające 3-5 s. W czasie szlifowania ptak staje się głuchy, co jest wykorzystywane przez myśliwych podczas podskakiwania.

Aby skutecznie zastosować technikę podskakiwania, myśliwy musi być bardzo cichy i ostrożny, aby nie spłoszyć ptaka. Ponadto, musi posiadać dobre umiejętności obserwacji i orientacji w terenie, aby móc skutecznie zbliżyć się do głuszca. Jeśli uda mu się podskoczyć do ptaka, może łatwo go zdobyć.

Technika podskakiwania jest specyficzna dla polowania na głuszca i wymaga od myśliwego zarówno umiejętności w zakresie obserwacji i orientacji terenowej, jak i wielkiej ostrożności oraz cierpliwości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podskakiwać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

przestęp

trop jelenia charakteryzujący się tym, że odcisk tylnego badyla przekracza odcisk badyla przedniego.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

podpórka

laska lub rozwidlony drążek służący do podparcia broni kulowej przy strzale przez lunetę.

pocisk ekspansywny

pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.

podchód

sposób polowania, polegający na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału.

pędzelek

kępka długich włosów na końcu ucha rysia.