Definicja hasła: podskakiwać
- podskakiwać
podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. pieśń głuszca).
Podskakiwanie głuszca to technika polowania wykorzystująca naturalne zachowanie tego ptaka. Polega na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie jego głuchej pieśni, kiedy głuszec nie słyszy. Głos tokującego głuszcza składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton przypominający wyciągnięcie korka z butelki, oraz szlifowanie trwające 3-5 s. W czasie szlifowania ptak staje się głuchy, co jest wykorzystywane przez myśliwych podczas podskakiwania.
Aby skutecznie zastosować technikę podskakiwania, myśliwy musi być bardzo cichy i ostrożny, aby nie spłoszyć ptaka. Ponadto, musi posiadać dobre umiejętności obserwacji i orientacji w terenie, aby móc skutecznie zbliżyć się do głuszca. Jeśli uda mu się podskoczyć do ptaka, może łatwo go zdobyć.
Technika podskakiwania jest specyficzna dla polowania na głuszca i wymaga od myśliwego zarówno umiejętności w zakresie obserwacji i orientacji terenowej, jak i wielkiej ostrożności oraz cierpliwości.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podskakiwać w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- piastun
młody niedźwiedź będący pod opieką matki.
- polowanie zbiorowe
polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.
- podstrzelić
na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.
- polano, polano, wiecha
ogon wilka.
- pędzenie
sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.
- prowadzący polowanie
myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.
- proca
jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)
- pogłowie
ogół zwierzyny danego gatunku, bytującego na określonym terenie.
- podajnik
urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.