Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podskakiwać

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. pieśń głuszca).

Podskakiwanie głuszca to technika polowania wykorzystująca naturalne zachowanie tego ptaka. Polega na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie jego głuchej pieśni, kiedy głuszec nie słyszy. Głos tokującego głuszcza składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton przypominający wyciągnięcie korka z butelki, oraz szlifowanie trwające 3-5 s. W czasie szlifowania ptak staje się głuchy, co jest wykorzystywane przez myśliwych podczas podskakiwania.

Aby skutecznie zastosować technikę podskakiwania, myśliwy musi być bardzo cichy i ostrożny, aby nie spłoszyć ptaka. Ponadto, musi posiadać dobre umiejętności obserwacji i orientacji w terenie, aby móc skutecznie zbliżyć się do głuszca. Jeśli uda mu się podskoczyć do ptaka, może łatwo go zdobyć.

Technika podskakiwania jest specyficzna dla polowania na głuszca i wymaga od myśliwego zarówno umiejętności w zakresie obserwacji i orientacji terenowej, jak i wielkiej ostrożności oraz cierpliwości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podskakiwać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

płaskodeńka

popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

podpórka

laska lub rozwidlony drążek służący do podparcia broni kulowej przy strzale przez lunetę.

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

pióra

inaczej chyb.