Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pąd

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

Pąd to trop zwierzęcia, który pozostawia po sobie psy łowieckie. Jest to ślad pozostawiony na ziemi, będący efektem ruchu i zapachu zwierzęcia. Pęd jest kluczowym elementem polowania, umożliwia psom wykrycie i śledzenie zwierzyny. Psy łowieckie charakteryzują się wyjątkowym węchem i słuchem, co pozwala im na wykrycie pędu z odległości kilku kilometrów. Ponadto potrafią określić, czy trop jest świeży czy stary oraz kierunek, w którym zmierza zwierzyna. Oprócz tego, psy są w stanie rozpoznać rodzaj zwierzyny, która pozostawiła pęd, co umożliwia myśliwym lepsze zaplanowanie polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pąd w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

pozyskanie zwierzyny

wejście w posiadanie zwierzyny przez odstrzał lub odłów.

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

preparowanie

poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)

podlot

młody ptak zaczynający latać.

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,