Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: paprzysko

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.

Paprzysko to miejsce, zazwyczaj na brzegu rzeki, jeziora lub morza, gdzie ptaki kąpią się i utrzymują swoje pióra w dobrej kondycji. Ptaki tworzą paprzyska przez wykopanie małych dołków w piasku lub ziemi i wypełnienie ich wodą. Paprzyska służą ptakom nie tylko jako miejsce do kąpieli, ale także do odpoczynku oraz obserwacji otoczenia. Ponadto stanowią one ważny element środowiska naturalnego oraz ekosystemu ptaków, a także mogą być miejscem polowania dla drapieżników. Ochrona paprzysk jest istotna dla zapewnienia ptakom bezpiecznego środowiska życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj paprzysko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podjazd

rodzaj polowania polegający na podjeżdżaniu (na sankach lub furmanką) przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Myśliwy wyskakuje z pojazdu i kryje się za drzewem lub krzakiem, (...)

parkoty

okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

przewód

kanał w lufie.

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)