Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ptactwo

ptactwo

zbiorowa nazwa ptaków łownych.

Ptactwo to zbiorowa nazwa ptaków łownych, które są przedmiotem polowań myśliwskich. Ptaki łowne stanowią obiekt zainteresowania myśliwych zarówno pod kątem sportowym, jak i jako źródło pożywienia. Wśród różnorodnych gatunków ptaków łownych znajdują się między innymi gołębie, bażanty, kuropatwy, kaczki i perkozy. Większość ptaków łownych to drapieżniki lub ptaki drapieżne, które polują na inne zwierzęta w celu zdobycia pożywienia.

Polowanie na ptaki odbywa się przy użyciu broni palnej oraz psów myśliwskich specjalnie przeszkolonych do wykrywania, śledzenia i odstraszania ptaków. Ponadto myśliwi mogą korzystać z pułapek i sieci przeznaczonych do polowania na ptaki. Regulacje prawne kontrolują polowania na ptaki, co może wiązać się z ograniczeniami czasowymi, terytorialnymi oraz wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa publicznego czy ochrony gatunkowej.

W niektórych rejonach polowanie na konkretne gatunki ptaków może być całkowicie zabronione ze względu na ochronę przyrody lub konkretnych gatunków. Istnieją także przypadki ograniczenia polowań w ramach działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego lub zachowanie równowagi ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptactwo w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

posadzić

o ptaku łowczym: strącić zdobycz na ziemię.

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

piórko malarskie

zob. ostrolotka.

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

ptaszarnia

pomieszczenie dla ptaków łowczych.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.