Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ptactwo

ptactwo

zbiorowa nazwa ptaków łownych.

Ptactwo to zbiorowa nazwa ptaków łownych, które są przedmiotem polowań myśliwskich. Ptaki łowne stanowią obiekt zainteresowania myśliwych zarówno pod kątem sportowym, jak i jako źródło pożywienia. Wśród różnorodnych gatunków ptaków łownych znajdują się między innymi gołębie, bażanty, kuropatwy, kaczki i perkozy. Większość ptaków łownych to drapieżniki lub ptaki drapieżne, które polują na inne zwierzęta w celu zdobycia pożywienia.

Polowanie na ptaki odbywa się przy użyciu broni palnej oraz psów myśliwskich specjalnie przeszkolonych do wykrywania, śledzenia i odstraszania ptaków. Ponadto myśliwi mogą korzystać z pułapek i sieci przeznaczonych do polowania na ptaki. Regulacje prawne kontrolują polowania na ptaki, co może wiązać się z ograniczeniami czasowymi, terytorialnymi oraz wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa publicznego czy ochrony gatunkowej.

W niektórych rejonach polowanie na konkretne gatunki ptaków może być całkowicie zabronione ze względu na ochronę przyrody lub konkretnych gatunków. Istnieją także przypadki ograniczenia polowań w ramach działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego lub zachowanie równowagi ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptactwo w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.

podajnik

urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

przetrzebić

zmniejszyć liczbę zwierzyny przez nadmierny odstrzał.

Purday

angielska firma produkująca wysokiej klasy dubeltówki.

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

polano, polano, wiecha

ogon wilka.