Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piszczeć

piszczeć

o samicy sarny (kozie): wydawać głos (pisk).

Piszczeć to termin związany z sarnami (Capreolus capreolus) i odnosi się do wydawania przez samicę sarny charakterystycznego głosu, który jest określany jako pisk. Samice saren piszczą głównie w okresie rui, czyli godów, kiedy to starają się przyciągnąć uwagę samców. Dźwięk wydawany przez samicę jest krótki, ostrzy i głośny, będący sygnałem dla samców o gotowości do rozmnażania.

Podczas piszczenia sarnice mogą unosić grzbiet, demonstrując swoją gotowość oraz dominację wobec innych saren. Pisk samicy może być również skutecznym sposobem komunikacji między poszczególnymi osobnikami tego gatunku, zwłaszcza podczas sezonu godowego oraz w sytuacjach stresowych.

Piszczenie saren jest zatem istotnym elementem zachowań godowych oraz komunikacji między nimi. Dzięki temu dźwiękowi samice potrafią przekazać informacje o swoim stanie reprodukcyjnym oraz zdolności do rozmnażania. Ewolucyjnie ukształtowane piszczenie stanowi istotny element życia społecznego i rozrodczego tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piszczeć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

proćna

o ciężarnej losze.

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)