Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piszczeć

piszczeć

o samicy sarny (kozie): wydawać głos (pisk).

Piszczeć to termin związany z sarnami (Capreolus capreolus) i odnosi się do wydawania przez samicę sarny charakterystycznego głosu, który jest określany jako pisk. Samice saren piszczą głównie w okresie rui, czyli godów, kiedy to starają się przyciągnąć uwagę samców. Dźwięk wydawany przez samicę jest krótki, ostrzy i głośny, będący sygnałem dla samców o gotowości do rozmnażania.

Podczas piszczenia sarnice mogą unosić grzbiet, demonstrując swoją gotowość oraz dominację wobec innych saren. Pisk samicy może być również skutecznym sposobem komunikacji między poszczególnymi osobnikami tego gatunku, zwłaszcza podczas sezonu godowego oraz w sytuacjach stresowych.

Piszczenie saren jest zatem istotnym elementem zachowań godowych oraz komunikacji między nimi. Dzięki temu dźwiękowi samice potrafią przekazać informacje o swoim stanie reprodukcyjnym oraz zdolności do rozmnażania. Ewolucyjnie ukształtowane piszczenie stanowi istotny element życia społecznego i rozrodczego tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piszczeć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).

przetrzebić

zmniejszyć liczbę zwierzyny przez nadmierny odstrzał.

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

przechera

o sprytnym lisie.

pielesz

gniazdo ptaka drapieżnego.

pniaki

inaczej haki.

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.