Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poskromić

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

Poskramianie w sokolnictwie odnosi się do procesu zachęcania lub zmuszania ptaka łowczego do podporządkowania się woli myśliwego. Ta praktyka jest kluczowa, ponieważ ptak łowczy, taki jak sokół czy jastrząb, musi być odpowiednio wyszkolony i poskramiany przed tym, jak zostanie wykorzystany do polowania. Proces poskramiania polega na nawiązaniu relacji między ptakiem a myśliwym, zapewnieniu odpowiednich warunków dzień po dniu oraz stopniowym przyzwyczajaniu ptaka do pracy z człowiekiem.

Aby skutecznie poskramiać ptaka łowczego, myśliwy musi wykazać się cierpliwością, wiedzą oraz umiejętnościami komunikacji z ptakiem. Ta praktyka wymaga także znajomości instynktów i zachowań drapieżnych ptaka łowczego. Połączenie merytorycznej wiedzy ze zdolnościami interpersonalnymi jest niezbędne do budowania zaufania i współpracy między myszami i ich łowczym.

Istotnym elementem poskramiania jest również kwestia odpowiedniej opieki nad ptakiem łowczym. Zapewnienie mu właściwej diety, dostępu do wolier czy treningów to kluczowe aspekty mające wpływ na skuteczność tego procesu. Poskramianie nie polega jedynie na narzuceniu woli, ale również na stworzeniu warunków sprzyjających rozwojowi naturalnych zdolności drapieżnych ptaka.

Wreszcie warto podkreślić, że proces poskramiania ma również moralny aspekt - powinien on opierać się na szacunku dla zwierzęcia oraz jego naturalnych potrzeb. Dbałość o dobrostan ptaka oraz budowanie partnerskiej relacji między nim a myśliwym są kluczowe dla skutecznego poskramiania i osiągnięcia efektywnej współpracy podczas polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poskromić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

płaszcz

zob. pancerz.

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

parkać się

o ptakach: łączyć się w pary.

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.