Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: posznurować

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

Posznurować – termin używany w kontekście polowania na lisy, oznacza szybkie, proste bieganie przez lisa. W chwili, gdy lis posznurowuje, unika zakrętów i zawiłych tras, skupiając się na biegu w linii prostej. Ten sposób poruszania się pozwala mu wydostać się z pola widzenia myśliwego lub psów myśliwskich, co czyni go trudniejszym do schwytania. Pojęcie to odnosi się także do zachowania lisa w trakcie polowania, kiedy zwierzę wykazuje instynktowną umiejętność znajdowania najkrótszej i najszybszej drogi ucieczki.

Posznurowanie jest charakterystycznym zachowaniem lisa podczas łowów, które wymaga od myśliwego dużego wysiłku fizycznego i intelektualnego. Myśliwi muszą być precyzyjni i sprawni w swoim działaniu oraz zdolni do przewidywania ruchu lisich. Zrozumienie tego zachowania jest kluczowe dla efektywnego polowania na lisy.

Termin "posznurować" może również odnosić się do sposobu biegania innych zwierząt łownych, na przykład zajęcy czy saren. W każdym przypadku dotyczy on strategii ucieczki danego gatunku przed drapieżnikami lub myśliwymi. Zrozumienie tych zachowań jest istotne zarówno dla osób uprawiających polowanie rekreacyjne, jak i dla naukowców zajmujących się ekologią i zachowaniem zwierząt.

W związku z powyższym termin "posznurować" jest istotnym pojęciem w leksykonie łowieckim, które ma znaczenie zarówno praktyczne, jak i teoretyczne dla osób zajmujących się tematyką łowiecką oraz ochroną dzikiej przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj posznurować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

prośna

ciężarna locha

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

puller

człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

parasol

paśnik dla sarn i jeleni w kształcie parasola.