Definicja hasła: pojedynka
- pojedynka
broń myśliwska jednostrzałowa.
Pojedynka to rodzaj broni myśliwskiej, która jest jednostrzałowa. Składa się z lufy i komory nabojowej zawierającej jeden nabój. Ta lekka i łatwa w obsłudze broń palna posiada lufę wykonaną ze stali lub aluminium, oraz zazwyczaj wyposażona jest w celownik optyczny lub laserowy. Jej długość kształtuje się w przedziale od 60 do 90 cm, a waga mieści się między 2 a 3 kg. Pojedynka jest szeroko stosowana przez myśliwych do polowania na ptaki oraz inne małe zwierzęta, zarówno na łowiskach, jak i strzelnicy. Może być również wykorzystywana w celach sportowych, takich jak strzelanie sportowe czy strzelanie do tarczy. Ze względu na swoją moc rażenia i szybkość przeładowywania, pojedynka jest uznawana za skuteczną broń myśliwską. Jednakże należy pamiętać o przestrzeganiu środków bezpieczeństwa przy jej użyciu, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pojedynka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- pobudka
sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.
- prochownica, prochownica, pulwersak
dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.
- pudlarz
myśliwy, który podczas polowania grupowego oddał najwięcej chybionych strzałów
- paradoks
gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.
- podjazd
rodzaj polowania polegający na podjeżdżaniu (na sankach lub furmanką) przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Myśliwy wyskakuje z pojazdu i kryje się za drzewem lub krzakiem, (...)
- przełaj
- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.
- podkowa
ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.
- piórko malarskie
zob. ostrolotka.
- prawo łowieckie
całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)
- patry, patry, trzeszcze
oczy zająca.