Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pojedynka

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

Pojedynka to rodzaj broni myśliwskiej, która jest jednostrzałowa. Składa się z lufy i komory nabojowej zawierającej jeden nabój. Ta lekka i łatwa w obsłudze broń palna posiada lufę wykonaną ze stali lub aluminium, oraz zazwyczaj wyposażona jest w celownik optyczny lub laserowy. Jej długość kształtuje się w przedziale od 60 do 90 cm, a waga mieści się między 2 a 3 kg. Pojedynka jest szeroko stosowana przez myśliwych do polowania na ptaki oraz inne małe zwierzęta, zarówno na łowiskach, jak i strzelnicy. Może być również wykorzystywana w celach sportowych, takich jak strzelanie sportowe czy strzelanie do tarczy. Ze względu na swoją moc rażenia i szybkość przeładowywania, pojedynka jest uznawana za skuteczną broń myśliwską. Jednakże należy pamiętać o przestrzeganiu środków bezpieczeństwa przy jej użyciu, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pojedynka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

podlot

młody ptak zaczynający latać.

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

postrzał

miejsce trafienia zwierzyny.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

paradoks

gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.