Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pan bobrowy

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

Pan bobrowy był najwyższym urzędnikiem w hierarchii łowieckiej, który miał na celu pilnowanie książęcego monopolu polowania na bobry. Jego głównym zadaniem było zapewnienie, aby wszystkie bobry były polowane zgodnie z prawem i przepisami. Pan bobrowy miał również obowiązek dbać o to, aby bobry nie były nadmiernie wykorzystywane lub nadmiernie polowane.

Pan bobrowy miał również podlegać sobie zastępy bobrowników z całego kraju. Bobrownicy byli odpowiedzialni za wykonywanie poleceń panów bobrowych i dbanie o to, aby wszystkie bobry były polowane zgodnie z prawem. Bobrownicy musieli również monitorować populacje bobrów i informować panów bobrowych o ich liczebności oraz stanie zdrowia.

Pan bobrowy miał również obowiązek dbać o to, aby wszystkie polowania na bobry odbywały się w sposób uczciwy i bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Musiał również upewnić się, że łowcy nie naruszają prawa ani przepisów dotyczących polowań na bobry. Pan bobrowy miał również obowiązek dbać o to, aby łowcy nie ucierpieli podczas polowań na bobry.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pan bobrowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta

karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).

padać w ogniu

o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.

płochacz

pies myśliwski przeznaczony do wypłaszania zwierzyny z zarośli lub szuwarów (np. spaniel).

podlot

młody ptak zaczynający latać.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

pies

samiec borsuka lub lisa.

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)