Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pan bobrowy

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

Pan bobrowy był najwyższym urzędnikiem w hierarchii łowieckiej, który miał na celu pilnowanie książęcego monopolu polowania na bobry. Jego głównym zadaniem było zapewnienie, aby wszystkie bobry były polowane zgodnie z prawem i przepisami. Pan bobrowy miał również obowiązek dbać o to, aby bobry nie były nadmiernie wykorzystywane lub nadmiernie polowane.

Pan bobrowy miał również podlegać sobie zastępy bobrowników z całego kraju. Bobrownicy byli odpowiedzialni za wykonywanie poleceń panów bobrowych i dbanie o to, aby wszystkie bobry były polowane zgodnie z prawem. Bobrownicy musieli również monitorować populacje bobrów i informować panów bobrowych o ich liczebności oraz stanie zdrowia.

Pan bobrowy miał również obowiązek dbać o to, aby wszystkie polowania na bobry odbywały się w sposób uczciwy i bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Musiał również upewnić się, że łowcy nie naruszają prawa ani przepisów dotyczących polowań na bobry. Pan bobrowy miał również obowiązek dbać o to, aby łowcy nie ucierpieli podczas polowań na bobry.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pan bobrowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

paprać się

o ptakach: kąpać się w piasku.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.