Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przesmyk

przesmyk

ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.

Przesmyk to miejsce, w którym zwierzyna przechodzi z jednego miejsca na drugie. Jest to ulubione miejsce zwierzyny, ponieważ daje jej możliwość szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się między ostojami. Przesmyki są często wykorzystywane przez łowców do polowania, ponieważ są one łatwe do zlokalizowania i śledzenia. Przesmyki są również często wykorzystywane przez myśliwych do monitorowania populacji zwierzyny.

Przesmyki mogą być naturalnymi lub sztucznymi korytarzami, które połączą dwa oddalone od siebie miejsca. Naturalne przesmyki mogą być tworzone przez rzekę, górę lub inne naturalne bariery. Sztuczne przesmyki mogą być tworzone przez ludzi, aby ułatwić migrację zwierzyny między ostojami. Przesmyki mogą być również tworzone poprzez usuwanie barier takich jak druty kolczaste lub ogrodzenia.

Przesmyki są ważnym elementem ekosystemu, ponieważ umożliwiają zwierzynie swobodne przechodzenie między ostojami i pozwalają na utrzymanie równowagi w populacji. Przesmyki służą również jako środek ochrony dla zwierzyny, ponieważ umożliwiają jej uniknięcie niebezpieczeństwa i pozwalają jej na bezpieczne dotarcie do nowego miejsca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przesmyk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.