Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przewód

przewód

kanał w lufie.

Przewód to węższy fragment lufy broni palnej lub karabinu, przeznaczony do kierowania i formowania toru lotu pocisku. Jest to istotny element broni palnej, który wpływa na dokładność strzału oraz charakterystykę lotu pocisku. Przewód może mieć różny stopień skrętu, co wpływa na rotację pocisku w locie i jego stabilizację. Przewody o większym skręcie nadają pociskowi większą rotację, co z kolei przekłada się na zwiększoną stabilność i celność.

W kontekście broni myśliwskiej właściwe dobranie przewodu do konkretnej amunicji jest kluczowe dla uzyskania precyzyjnego strzału. Odpowiednio dobrany przewód pozwala zoptymalizować cechy balistyczne amunicji oraz osiągnąć optymalną energię kinetyczną pocisku podczas wylotu z lufy broni.

Przewody bywają również poddawane procesom hartowania, co ma na celu poprawienie wytrzymałości materiału oraz przedłużenie żywotności lufy. Dodatkowo, istnieją technologie wykończenia przewodów takie jak chromowanie czy polerowanie, które również mają wpływ na charakterystykę wystrzału i działanie broni.

Szczególna uwaga jest zwracana na utrzymanie przewodu w czystości, ponieważ nawet niewielkie zabrudzenia mogą znacząco wpłynąć na tor lotu i ogólną celność broni palnej. Dlatego regularne czyszczenie i konserwacja przewodu jest niezwykle istotne dla zachowania właściwości balistycznych lufy oraz bezpieczeństwa korzystania z broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przewód w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pudło

chybiony strzał.

podstrzelić

na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

podrywać się

o ptakach: zrywać się do lotu.

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

pudlarz

myśliwy, który podczas polowania grupowego oddał najwięcej chybionych strzałów