Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przewód

przewód

kanał w lufie.

Przewód to węższy fragment lufy broni palnej lub karabinu, przeznaczony do kierowania i formowania toru lotu pocisku. Jest to istotny element broni palnej, który wpływa na dokładność strzału oraz charakterystykę lotu pocisku. Przewód może mieć różny stopień skrętu, co wpływa na rotację pocisku w locie i jego stabilizację. Przewody o większym skręcie nadają pociskowi większą rotację, co z kolei przekłada się na zwiększoną stabilność i celność.

W kontekście broni myśliwskiej właściwe dobranie przewodu do konkretnej amunicji jest kluczowe dla uzyskania precyzyjnego strzału. Odpowiednio dobrany przewód pozwala zoptymalizować cechy balistyczne amunicji oraz osiągnąć optymalną energię kinetyczną pocisku podczas wylotu z lufy broni.

Przewody bywają również poddawane procesom hartowania, co ma na celu poprawienie wytrzymałości materiału oraz przedłużenie żywotności lufy. Dodatkowo, istnieją technologie wykończenia przewodów takie jak chromowanie czy polerowanie, które również mają wpływ na charakterystykę wystrzału i działanie broni.

Szczególna uwaga jest zwracana na utrzymanie przewodu w czystości, ponieważ nawet niewielkie zabrudzenia mogą znacząco wpłynąć na tor lotu i ogólną celność broni palnej. Dlatego regularne czyszczenie i konserwacja przewodu jest niezwykle istotne dla zachowania właściwości balistycznych lufy oraz bezpieczeństwa korzystania z broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przewód w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

posyp

inaczej daszek.