Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pokot

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien kończyć każde zbiorowe polowanie.

Pokot to zbiór zwierzyny upolowanej podczas polowania, ułożony zgodnie z określoną hierarchią łowiecką. Kolejność w jakiej zwierzęta są ułożone ma istotne znaczenie, ponieważ odzwierciedla sukces myśliwego oraz okazuje szacunek do zwierząt. Najważniejsze i najbardziej prestiżowe trofea powinny być umieszczone na górze pokotu, natomiast zwierzęta mniej wartościowe powinny zajmować dolne pozycje. Hierarchia ta jest również wyrazem kulturowego znaczenia i tradycji łowieckiej.

Rozłożony pokot nie może być przekraczany w poprzek, co ma na celu utrzymanie porządku oraz szacunku dla upolowanych zwierząt. Każdy myśliwy ma obowiązek przejścia obok pokotu w celu obejrzenia i oceny swojego trofeum. Jest to również okazja do podzielenia się doświadczeniami z innymi uczestnikami polowania.

Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem stanowi ważny element zakończenia zbiorowego polowania. Sygnały służą do oznaczenia końca polowania oraz informują myśliwych o konieczności powrotu do domu. Natomiast ognisko jest miejscem, gdzie uczestnicy polowania mogą podziękować za zdobyte trofea oraz upamiętnić wydarzenie. Ognisko może być także okazją do wymiany opowieści i doświadczeń z polowania, co wpisuje się w tradycję bractwa łowieckiego.

Oprócz praktycznego znaczenia, pokot jest także elementem kulturowym i symbolicznym, łączącym myśliwych w dziedzictwie łowieckim i szacunku dla natury.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pokot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pióro
(...)

parkać się

o ptakach: łączyć się w pary.

przelot

inaczej ciąg.

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

podstrzelić

na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).