Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pasynek

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

Pasynek to długi, sztywny i elastyczny włos o długości kilku centymetrów, który znajduje się na plecach łosia. Tworzy on charakterystyczny "pas" na ciele zwierzęcia. Pasynek odgrywa istotną rolę w regulacji temperatury ciała łosia oraz pełni kilka funkcji ochronnych. Chroni skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi i zapewnia dodatkową izolację cieplną, co umożliwia łosiowi utrzymanie optymalnej temperatury ciała w trudnych warunkach atmosferycznych, nawet przy dużym mrozie. Ponadto pasynek zapobiega zagrzybianiu i wilgotności skóry oraz chroni ją przed szkodnikami takimi jak kleszcze czy meszki. Dodatkowo pełni rolę ochronną, zapobiegając urazom spowodowanym np. upadkiem czy uderzeniem o gałąź drzewa podczas polowania na inne zwierzęta leśne.

Pasynek jest istotnym elementem anatomii łosia, umożliwiając mu przetrwanie w surowych warunkach środowiska naturalnego poprzez spełnianie ważnych funkcji ochronnych dla tego gatunku zwierzęcia leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pasynek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

przelot

inaczej ciąg.

pocisk ekspansywny

pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

piston

inaczej kapiszon.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

puller

człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).

przetrzebić

zmniejszyć liczbę zwierzyny przez nadmierny odstrzał.