Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pasynek

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

Pasynek to długi, sztywny i elastyczny włos o długości kilku centymetrów, który znajduje się na plecach łosia. Tworzy on charakterystyczny "pas" na ciele zwierzęcia. Pasynek odgrywa istotną rolę w regulacji temperatury ciała łosia oraz pełni kilka funkcji ochronnych. Chroni skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi i zapewnia dodatkową izolację cieplną, co umożliwia łosiowi utrzymanie optymalnej temperatury ciała w trudnych warunkach atmosferycznych, nawet przy dużym mrozie. Ponadto pasynek zapobiega zagrzybianiu i wilgotności skóry oraz chroni ją przed szkodnikami takimi jak kleszcze czy meszki. Dodatkowo pełni rolę ochronną, zapobiegając urazom spowodowanym np. upadkiem czy uderzeniem o gałąź drzewa podczas polowania na inne zwierzęta leśne.

Pasynek jest istotnym elementem anatomii łosia, umożliwiając mu przetrwanie w surowych warunkach środowiska naturalnego poprzez spełnianie ważnych funkcji ochronnych dla tego gatunku zwierzęcia leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pasynek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.