Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pasynek

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

Pasynek to jeden z elementów łopaty łosia, który odgrywa ważną rolę w jego metabolizmie. Jest to część ciała łosia, która pomaga w regulacji temperatury ciała. Pasynek ma postać długiego, sztywnego i elastycznego włosa, którego długość może sięgać nawet kilku centymetrów. Jest on umieszczony na plecach łosia i tworzy charakterystyczny „pas” - stąd wzięła się jego nazwa.

Pasynek pełni kilka funkcji. Przede wszystkim chroni skórę przed uszkodzeniem mechanicznym i zapewnia dodatkową warstwę izolacji cieplnej. Dzięki temu łoś może utrzymać optymalną temperaturę ciała nawet przy dużym mrozie. Pasynek pomaga również łosiowi utrzymać suchość skóry oraz ochronić go przed szkodnikami takimi jak kleszcze czy meszki. Wreszcie pasynek chroni skórę przed otarciami oraz urazami spowodowanymi np. upadkiem lub uderzeniem o gałąź drzewa podczas polowania na inne zwierzyny leśne.

Pasynek to ważna część anatomii łosia, która pozwala mu przebywać na dworze nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki swojej elastyczności i odporności na uszkodzenia mechaniczne spełnia on swoje ważne funkcje ochronne dla tego zwierza leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pasynek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pętla

splątane tropy zająca na śniegu.

puller

człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

podstrzelić

na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.