Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: patrochy

patrochy

niejadalne wnętrzności zwierzyny.

Patrochy to niejadalne wnętrzności zwierzyny, które są usuwane podczas procesu uboju i przygotowywania mięsa. W skład patrochów wchodzą narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, nerki, śledziona, trzustka, a także narządy zmysłów, takie jak oczy i mózg. Usuwanie patrochów jest istotnym krokiem w oczyszczaniu tuszy z niejadalnych części oraz ma wpływ na jakość i trwałość mięsa.

Po usunięciu, patrochy mogą mieć różnorodne zastosowania. Jednym z nich jest wykorzystanie do celów naukowych lub edukacyjnych. Ponadto mogą być używane do celów religijnych lub ceremonialnych. Istnieje także praktyka wykorzystywania patrochów do produkcji suplementów diety lub leków poprzez procesy suszenia, mielenia i ekstrakcji substancji odżywczych oraz aktywnych biologicznie składników.

Ponadto patrochy są wykorzystywane do produkcji karmy dla zwierząt domowych czy pasz dla zwierząt gospodarskich. Skóry po oczyszczeniu i suszeniu mogą zostać poddane procesom barwienia i impregnacji wytwarzając trwałe materiały odporniejsze na wilgoć. Z kolei futra, również czyszczone i suszone, poddawane są obróbce chemicznej lub barwieniu w celu uzyskania pożądanego wyglądu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj patrochy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

prosić się

o losze: wydawać na świat młode.

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

paśnik

urządzenie łowieckie służące do zadawania karmy zwierzynie.

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

płaskodeńka

popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

pędzelek

kępka długich włosów na końcu ucha rysia.

piórkować

dobijać postrzelonego ptaka.

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.