Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: patrochy

patrochy

niejadalne wnętrzności zwierzyny.

Patrochy to niejadalne wnętrzności zwierzyny, które są usuwane podczas procesu uboju i przygotowywania mięsa. W skład patrochów wchodzą narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, nerki, śledziona, trzustka, a także narządy zmysłów, takie jak oczy i mózg. Usuwanie patrochów jest istotnym krokiem w oczyszczaniu tuszy z niejadalnych części oraz ma wpływ na jakość i trwałość mięsa.

Po usunięciu, patrochy mogą mieć różnorodne zastosowania. Jednym z nich jest wykorzystanie do celów naukowych lub edukacyjnych. Ponadto mogą być używane do celów religijnych lub ceremonialnych. Istnieje także praktyka wykorzystywania patrochów do produkcji suplementów diety lub leków poprzez procesy suszenia, mielenia i ekstrakcji substancji odżywczych oraz aktywnych biologicznie składników.

Ponadto patrochy są wykorzystywane do produkcji karmy dla zwierząt domowych czy pasz dla zwierząt gospodarskich. Skóry po oczyszczeniu i suszeniu mogą zostać poddane procesom barwienia i impregnacji wytwarzając trwałe materiały odporniejsze na wilgoć. Z kolei futra, również czyszczone i suszone, poddawane są obróbce chemicznej lub barwieniu w celu uzyskania pożądanego wyglądu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj patrochy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

przechera

o sprytnym lisie.

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

przewód

kanał w lufie.

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)