Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pędzel

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

Pędzel, w kontekście anatomicznym zwierząt łownych, to zbiorowisko włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogaczy, byków, tryków i dzików. Jest on szczególnie widoczny u rogaczy i byków, gdzie tworzy charakterystyczny kształt przypominający stożek. Natomiast u tryków i dzików pędzel jest mniej widoczny ze względu na krótsze oraz bardziej przylegające do ciała włosy. Pędzel ma istotne znaczenie zarówno dla łowiectwa, jak i dla biologii tych zwierząt.

Pędzel pełni funkcje ochronną, gdyż chroni narząd płciowy przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz utrzymuje ciepło ciała poprzez izolację termiczną, szczególnie u tryków i dzików. Ponadto jest elementem ważnym w okresie godowym rogaczy i byków, ponieważ jest silnie powiązany z feromonami służącymi do przyciągania samic. Jego kształt i wielkość są cechami indywidualnymi poszczególnych osobników tych gatunków, co pozwala na ich identyfikację.

W kontekście praktyki łowieckiej pędzel ma istotne znaczenie dla rozpoznawania zwierząt oraz ustalania ich indywidualnych cech. Dzięki niemu można identyfikować poszczególne osobniki oraz odnosić się do ich indywidualnych charakterystyk anatomicznych. Znajomość pędzla jako części anatomicznej rogaczy, byków, tryków i dzików jest niezbędna dla początkujących i doświadczonych myśliwych podczas praktyk łowieckich.

Ponadto badania naukowe nad pędzlem tych zwierząt mogą dostarczać informacji zarówno o biologii tych gatunków jak również o ewolucji tej charakterystycznej cechy anatomicznej. Badanie różnic w budowie pęcherza u różnych gatunków czy populacji może dostarczyć cennych danych dotyczących ewolucji i adaptacji tych zwierząt do środowiska naturalnego oraz interakcji między nimi.

Zbiorowisko włosów stanowiące pęczel jest zatem istotnym elementem w życiu rogaczy, byków, tryków i dzików mającym zarówno znaczenie praktyczne dla łowiectwa jak i naukowe dla biologii gatunkowej tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pędzel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

podstrzelić

na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.

podchód

sposób polowania, polegający na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału.

para, para, parka

samiec i samica tego samego gatunku.

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

pogłowie

ogół zwierzyny danego gatunku, bytującego na określonym terenie.