Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: parch lisów

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

Parch lisów jest chorobą grzybiczą skóry, która występuje u lisów. Choroba ta jest spowodowana przez grzyby z rodzaju Microsporum, Trichophyton i Epidermophyton. Grzyby te są zwykle przenoszone przez inne zwierzęta, takie jak psy, koty i inne ssaki. Choroba może być również przenoszona przez bezpośredni kontakt z chorym lisem lub poprzez dotyk zanieczyszczonego środowiska.

Objawy parchu lisów obejmują łuszczącą się skórę, swędzenie i bolesność. Skóra może być sucha i szorstka w dotyku. Na skórze mogą pojawić się plamy, które mogą być czerwone, brązowe lub czarne. W niektórych przypadkach może dojść do łysienia w miejscach dotkniętych chorobą.

Leczenie parchu lisów obejmuje stosowanie leków przeciwgrzybiczych oraz leczenie miejscowe. Leki te są dostarczane w postaci tabletek, maści lub kremu. Leczenie miejscowe obejmuje stosowanie preparatów antyseptycznych i odkażających do dezynfekcji skóry chorego lisa. Ponadto ważne jest utrzymanie czystości środowiska, w którym żyje lis, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby na inne zwierzęta.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj parch lisów w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

podprowadzać

o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)