Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: parch lisów

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

Parch lisów jest chorobą grzybiczą skóry, która występuje u lisów. Choroba ta jest spowodowana przez grzyby z rodzaju Microsporum, Trichophyton i Epidermophyton. Grzyby te są zwykle przenoszone przez inne zwierzęta, takie jak psy, koty i inne ssaki. Choroba może być również przenoszona przez bezpośredni kontakt z chorym lisem lub poprzez dotyk zanieczyszczonego środowiska.

Objawy parchu lisów obejmują łuszczącą się skórę, swędzenie i bolesność. Skóra może być sucha i szorstka w dotyku. Na skórze mogą pojawić się plamy, które mogą być czerwone, brązowe lub czarne. W niektórych przypadkach może dojść do łysienia w miejscach dotkniętych chorobą.

Leczenie parchu lisów obejmuje stosowanie leków przeciwgrzybiczych oraz leczenie miejscowe. Leki te są dostarczane w postaci tabletek, maści lub kremu. Leczenie miejscowe obejmuje stosowanie preparatów antyseptycznych i odkażających do dezynfekcji skóry chorego lisa. Ponadto ważne jest utrzymanie czystości środowiska, w którym żyje lis, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby na inne zwierzęta.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj parch lisów w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

przezimek

o zwierzynie urodzonej w ubiegłym roku.

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

prosić się

o losze: wydawać na świat młode.

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)