Definicja hasła: parch lisów
- parch lisów
choroba grzybicza skóry lisów.
Parch lisów to choroba grzybicza skóry, która występuje u lisów. Choroba ta jest spowodowana przez grzyby z rodzaju Microsporum, Trichophyton i Epidermophyton, które zazwyczaj są przenoszone przez inne zwierzęta, takie jak psy, koty i inne ssaki. Może być również przenoszona poprzez bezpośredni kontakt z chorym lisem lub dotykanie zanieczyszczonego środowiska.
Objawy parchu lisów obejmują łuszczącą się skórę, swędzenie, bolesność oraz suchą i szorstką w dotyku skórę. Na skórze mogą pojawić się czerwone, brązowe lub czarne plamy, a w niektórych przypadkach może wystąpić łysienie w dotkniętych chorobą miejscach.
Leczenie parchu lisów polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych w postaci tabletek, maści lub kremu. Dodatkowo konieczne jest stosowanie preparatów antyseptycznych i odkażających do dezynfekcji skóry chorego lisa oraz dbanie o czystość środowiska, w którym żyje lis, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby na inne zwierzęta.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj parch lisów w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- prowadzący polowanie
myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.
- pies
samiec borsuka lub lisa.
- pojemność łowiska
maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)
- patroszenie
usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)
- poskromić
w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.
- pędzelek
kępka długich włosów na końcu ucha rysia.
- przełaj
- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.
- pastorał
podpórka służąca do oparcia broni przy strzale
- piórkować
dobijać postrzelonego ptaka.