Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przepiórka

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i łąkach, żywi się nasionami, owadami, ślimakami i dżdżownicami. Przylatuje w kwietniu-maju, a odlatuje sierpniu-wrześniu. Przepiórka charakteryzuje się dwukrotnym lęgiem. Samica składa 7-14 jaj i wysiaduje je przez 17 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny o całorocznym okresie ochronnym.

Przepiórka (Coturnix coturnix) – ptak z rodziny bażantów o rozmiarach mniejszych niż kuropatwa, osiągający długość ciała 20 cm, z rozpiętością skrzydeł wynoszącą 34 cm i wagą między 50 a 140 g. Charakteryzuje się dużymi kremowobialymi kreskami na grzbiecie. Występuje na terenach rolniczych, polach oraz łąkach, gdzie żeruje głównie na nasionach, owadach, ślimakach i dżdżownicach. Ptaki te przylatują na obszary lęgowe w okresie kwiecień-maj oraz odlatują w sierpniu-wrześniu.

Przepiórka cechuje się dwukrotnym lęgiem w ciągu roku, samica składa zazwyczaj od 7 do 14 jaj i wysiaduje je przez około 17 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Gatunek ten jest ptakiem łownym i posiada całoroczny okres ochronny. Ze względu na smaczne i delikatne mięso przepiórka jest często obiektem polowań oraz popularnym ptakiem hodowlanym ze względu na swoje atrakcyjne upierzenie i łatwość w utrzymaniu.

W literaturze łowieckiej przepiórkę opisuje się jako wymagającą ostrożności i cichych działań podczas polowania, gdyż jest to płochliwy ptak o szybkim locie. Ponadto ze względu na powszechność myśliwskiego zbioru tych ptaków specjalnie urządzane są zawody polowań dla myśliwych z wykorzystaniem przepiórek jako tarczy strzeleckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przepiórka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przelot

inaczej ciąg.

podprowadzać

o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.

ptactwo

zbiorowa nazwa ptaków łownych.

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

postrzał

miejsce trafienia zwierzyny.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

pies

samiec borsuka lub lisa.