Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przepiórka

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i łąkach, żywi się nasionami, owadami, ślimakami i dżdżownicami. Przylatuje w kwietniu-maju, a odlatuje sierpniu-wrześniu. Przepiórka charakteryzuje się dwukrotnym lęgiem. Samica składa 7-14 jaj i wysiaduje je przez 17 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny o całorocznym okresie ochronnym.

Przepiórka jest ptakiem z rodziny bażantów, który występuje w całej Europie, Azji i Afryce. Jest mniejsza od kuropatwy, ma ciało długości 20 cm i rozpiętość skrzydeł 34 cm. Ciężar przepiórki wynosi od 50 do 140 g. Ma charakterystyczne kremowobiale kreski na grzbiecie. Żyje na polach i łąkach, gdzie żywi się nasionami, owadami, ślimakami i dżdżownicami. Przylatuje w kwietniu-maju, a odlatuje sierpniu-wrześniu.

Przepiórka charakteryzuje się dwukrotnym lęgiem w ciągu roku. Samica składa 7-14 jaj i wysiaduje je przez 17 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Przepiórka jest ptakiem łownym, dlatego ma całoroczny okres ochronny.

Przepiórka jest bardzo popularnym ptakiem myśliwskim, ponieważ jej mięso jest smaczne i delikatne. Jest również popularna w hodowli domowej ze względu na swoje piękne upierzenie i łatwość hodowli.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przepiórka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pniaki

inaczej haki.

proćna

o ciężarnej losze.

piórkować

dobijać postrzelonego ptaka.

podlot

młody ptak zaczynający latać.

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

podprowadzać

o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.