Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przepiórka

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i łąkach, żywi się nasionami, owadami, ślimakami i dżdżownicami. Przylatuje w kwietniu-maju, a odlatuje sierpniu-wrześniu. Przepiórka charakteryzuje się dwukrotnym lęgiem. Samica składa 7-14 jaj i wysiaduje je przez 17 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny o całorocznym okresie ochronnym.

Przepiórka jest ptakiem z rodziny bażantów, który występuje w całej Europie, Azji i Afryce. Jest mniejsza od kuropatwy, ma ciało długości 20 cm i rozpiętość skrzydeł 34 cm. Ciężar przepiórki wynosi od 50 do 140 g. Ma charakterystyczne kremowobiale kreski na grzbiecie. Żyje na polach i łąkach, gdzie żywi się nasionami, owadami, ślimakami i dżdżownicami. Przylatuje w kwietniu-maju, a odlatuje sierpniu-wrześniu.

Przepiórka charakteryzuje się dwukrotnym lęgiem w ciągu roku. Samica składa 7-14 jaj i wysiaduje je przez 17 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Przepiórka jest ptakiem łownym, dlatego ma całoroczny okres ochronny.

Przepiórka jest bardzo popularnym ptakiem myśliwskim, ponieważ jej mięso jest smaczne i delikatne. Jest również popularna w hodowli domowej ze względu na swoje piękne upierzenie i łatwość hodowli.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przepiórka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

par force

rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.

pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta

karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

patrochy

niejadalne wnętrzności zwierzyny.

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej