Definicja hasła: przepiórka
- przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)
ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i łąkach, żywi się nasionami, owadami, ślimakami i dżdżownicami. Przylatuje w kwietniu-maju, a odlatuje sierpniu-wrześniu. Przepiórka charakteryzuje się dwukrotnym lęgiem. Samica składa 7-14 jaj i wysiaduje je przez 17 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny o całorocznym okresie ochronnym.
Przepiórka (Coturnix coturnix) – ptak z rodziny bażantów o rozmiarach mniejszych niż kuropatwa, osiągający długość ciała 20 cm, z rozpiętością skrzydeł wynoszącą 34 cm i wagą między 50 a 140 g. Charakteryzuje się dużymi kremowobialymi kreskami na grzbiecie. Występuje na terenach rolniczych, polach oraz łąkach, gdzie żeruje głównie na nasionach, owadach, ślimakach i dżdżownicach. Ptaki te przylatują na obszary lęgowe w okresie kwiecień-maj oraz odlatują w sierpniu-wrześniu.
Przepiórka cechuje się dwukrotnym lęgiem w ciągu roku, samica składa zazwyczaj od 7 do 14 jaj i wysiaduje je przez około 17 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Gatunek ten jest ptakiem łownym i posiada całoroczny okres ochronny. Ze względu na smaczne i delikatne mięso przepiórka jest często obiektem polowań oraz popularnym ptakiem hodowlanym ze względu na swoje atrakcyjne upierzenie i łatwość w utrzymaniu.
W literaturze łowieckiej przepiórkę opisuje się jako wymagającą ostrożności i cichych działań podczas polowania, gdyż jest to płochliwy ptak o szybkim locie. Ponadto ze względu na powszechność myśliwskiego zbioru tych ptaków specjalnie urządzane są zawody polowań dla myśliwych z wykorzystaniem przepiórek jako tarczy strzeleckiej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przepiórka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- przodownica
łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.
- proca
jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)
- przystrzelanie lunety
wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.
- pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta
karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).
- przybory myśliwskie
przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)
- podjazd
rodzaj polowania polegający na podjeżdżaniu (na sankach lub furmanką) przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Myśliwy wyskakuje z pojazdu i kryje się za drzewem lub krzakiem, (...)
- podłowczy
pomocnik łowczego.
- parkoty
okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).
- paprzysko
miejsce piaskowych kąpieli ptaków.