Definicja hasła: przepiórka
- przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)
ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i łąkach, żywi się nasionami, owadami, ślimakami i dżdżownicami. Przylatuje w kwietniu-maju, a odlatuje sierpniu-wrześniu. Przepiórka charakteryzuje się dwukrotnym lęgiem. Samica składa 7-14 jaj i wysiaduje je przez 17 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny o całorocznym okresie ochronnym.
Przepiórka jest ptakiem z rodziny bażantów, który występuje w całej Europie, Azji i Afryce. Jest mniejsza od kuropatwy, ma ciało długości 20 cm i rozpiętość skrzydeł 34 cm. Ciężar przepiórki wynosi od 50 do 140 g. Ma charakterystyczne kremowobiale kreski na grzbiecie. Żyje na polach i łąkach, gdzie żywi się nasionami, owadami, ślimakami i dżdżownicami. Przylatuje w kwietniu-maju, a odlatuje sierpniu-wrześniu.
Przepiórka charakteryzuje się dwukrotnym lęgiem w ciągu roku. Samica składa 7-14 jaj i wysiaduje je przez 17 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Przepiórka jest ptakiem łownym, dlatego ma całoroczny okres ochronny.
Przepiórka jest bardzo popularnym ptakiem myśliwskim, ponieważ jej mięso jest smaczne i delikatne. Jest również popularna w hodowli domowej ze względu na swoje piękne upierzenie i łatwość hodowli.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przepiórka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)
gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)
- przystrzelanie lunety
wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.
- pies podsokoli
pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym
- par force
rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.
- pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta
karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).
- prowadzący polowanie
myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.
- przybory myśliwskie
przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)
- pasowanie na myśliwego
stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)
- patrochy
niejadalne wnętrzności zwierzyny.
- pochwa
futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej