Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pocisk ekspansywny

pocisk ekspansywny

pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.

Pocisk ekspansywny to rodzaj pocisku myśliwskiego, który charakteryzuje się zdolnością do rozrywania się przy trafieniu w cel. Składa się z dwóch głównych elementów: metalowej obudowy chroniącej ładunek wybuchowy oraz samego ładunku umieszczonego wewnątrz. Gdy pocisk trafia w zwierzę, ładunek wybuchowy detonuje, powodując rozerwanie obudowy na małe fragmenty. Te fragmenty mają zdolność przebicia skóry i tkanki miękkiej zwierzęcia, co generuje duże uszkodzenia wewnętrzne. Dzięki temu pocisk ekspansywny jest skuteczniejszy niż tradycyjne pociski myśliwskie, które mogą jedynie przebić skórę, ale nie powodują tak dużych uszkodzeń wewnątrz ciała.

Ze względu na swoją efektywność, pociski ekspansywne są często wykorzystywane podczas polowań na duże zwierzęta takie jak dzikie łosie czy niedźwiedzie. Ponadto, są popularnym rodzajem amunicji używanej do strzelania do celów treningowych oraz sportowych. Ich zdolność do zadawania poważnych obrażeń sprawia, że są preferowanym wyborem dla myśliwych poszukujących szybkiego i humanej śmierci dla zwierząt łownych. W kontekście rekreacyjnym i sportowym, pociski ekspansywne są również cenione za zapewnianie szybkiej i precyzyjnej eliminacji celu podczas strzelań.

Pociski ekspansywne mogą być wykorzystywane zarówno w broni palnej jak i pneumatycznej, co pozwala na ich szerokie zastosowanie w różnych sytuacjach łowieckich oraz strzeleckich. Dzięki specjalnemu designowi umożliwiają one efektywne i odpowiedzialne polowanie oraz zapewniają bezpieczne korzystanie ze strzelnic zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pocisk ekspansywny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.

prośna

ciężarna locha

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.