Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pochwa

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

Pochwa to futerał ochronny przeznaczony do przechowywania oraz chronienia głowni broni myśliwskiej. Zazwyczaj wykonana jest z trwałych materiałów, takich jak skóra, metal czy tworzywo sztuczne. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie broni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniem, co wpływa na jej długotrwałą funkcjonalność.

Pochwa stanowi integralną część wyposażenia myśliwego i ma także za zadanie ułatwić przewożenie broni w bezpieczny sposób. Może być ozdobiona różnymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak kamienie szlachetne lub zdobienia, jednak jej głównym celem jest praktyczna ochrona. Dodatkowo pochwa może zawierać uchwyty na amunicję lub inne akcesoria myśliwskie, aby umożliwić użytkownikowi wygodniejsze korzystanie z broni w terenie.

W procesie dobrania odpowiedniej pochwy istotne jest dopasowanie jej do rodzaju bronii myśliwskiej - powinna ona zapewniać wygodę użytkowania oraz skuteczną ochronę broni w warunkach polowych. Pochwa powinna również charakteryzować się odpornością na wilgoć oraz być łatwa w czyszczeniu, co zwiększa komfort użytkowania i przedłuża żywotność broni myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pochwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

płaszcz

zob. pancerz.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.