Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pochwa

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

Pochwa to futerał ochronny przeznaczony do przechowywania oraz chronienia głowni broni myśliwskiej. Zazwyczaj wykonana jest z trwałych materiałów, takich jak skóra, metal czy tworzywo sztuczne. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie broni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniem, co wpływa na jej długotrwałą funkcjonalność.

Pochwa stanowi integralną część wyposażenia myśliwego i ma także za zadanie ułatwić przewożenie broni w bezpieczny sposób. Może być ozdobiona różnymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak kamienie szlachetne lub zdobienia, jednak jej głównym celem jest praktyczna ochrona. Dodatkowo pochwa może zawierać uchwyty na amunicję lub inne akcesoria myśliwskie, aby umożliwić użytkownikowi wygodniejsze korzystanie z broni w terenie.

W procesie dobrania odpowiedniej pochwy istotne jest dopasowanie jej do rodzaju bronii myśliwskiej - powinna ona zapewniać wygodę użytkowania oraz skuteczną ochronę broni w warunkach polowych. Pochwa powinna również charakteryzować się odpornością na wilgoć oraz być łatwa w czyszczeniu, co zwiększa komfort użytkowania i przedłuża żywotność broni myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pochwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

pies

samiec borsuka lub lisa.

płochacz

pies myśliwski przeznaczony do wypłaszania zwierzyny z zarośli lub szuwarów (np. spaniel).

pióro
(...)

parkoty

okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.