Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pochwa

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

Pochwa to futerał ochronny przeznaczony do przechowywania oraz chronienia głowni broni myśliwskiej. Zazwyczaj wykonana jest z trwałych materiałów, takich jak skóra, metal czy tworzywo sztuczne. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie broni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniem, co wpływa na jej długotrwałą funkcjonalność.

Pochwa stanowi integralną część wyposażenia myśliwego i ma także za zadanie ułatwić przewożenie broni w bezpieczny sposób. Może być ozdobiona różnymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak kamienie szlachetne lub zdobienia, jednak jej głównym celem jest praktyczna ochrona. Dodatkowo pochwa może zawierać uchwyty na amunicję lub inne akcesoria myśliwskie, aby umożliwić użytkownikowi wygodniejsze korzystanie z broni w terenie.

W procesie dobrania odpowiedniej pochwy istotne jest dopasowanie jej do rodzaju bronii myśliwskiej - powinna ona zapewniać wygodę użytkowania oraz skuteczną ochronę broni w warunkach polowych. Pochwa powinna również charakteryzować się odpornością na wilgoć oraz być łatwa w czyszczeniu, co zwiększa komfort użytkowania i przedłuża żywotność broni myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pochwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pastorał

podpórka służąca do oparcia broni przy strzale

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

podajnik

urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.

paprać się

o ptakach: kąpać się w piasku.

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

ptaszarnia

pomieszczenie dla ptaków łowczych.

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.