Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przybory myśliwskie

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi śrutowych, kalibrowniki itp.

Przybory myśliwskie to zróżnicowane przedmioty i akcesoria używane przez myśliwych w celu ułatwienia polowania. Mogą one obejmować futerały, które służą do transportu broni myśliwskiej i są wykonane z trwałych materiałów, takich jak skóra czy tworzywo sztuczne, w celu ochrony broni przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. Torby myśliwskie przeznaczone są do przenoszenia akcesoriów, takich jak amunicja, narzędzia do czyszczenia broni czy noże. Stolid to rodzaj laski myśliwskiej z metalowym końcem, który można wbijać w ziemię, służy do podpierania broni podczas polowania. Laski myśliwskie mogą także być wykorzystywane do poruszania się po trudnym terenie lub jako podpora podczas strzelania.

Noże myśliwskie stanowią istotny element przyborów myśliwskich, umożliwiając precyzyjną obróbkę mięsa po polowaniu dzięki wyprofilowanym ostrzom i rękojeściom wykonanym z trwałych materiałów, takich jak stal nierdzewna. Dodatkowo, przybory do czyszczenia broni oraz elaboracji naboi śrutowych, takie jak kalibrowniki czy troki, są nieodłącznym elementem wyposażenia myśliwego. Wabiki, trąbki i rogi to natomiast narzędzia wykorzystywane przez myśliwych do werbowania zwierząt łownych poprzez naśladowanie ich dźwięków lub sygnałów.

Szeroki zakres przyborów myśliwskich odzwierciedla różnorodność dziedziny polowań i potrzeb zawodowych myśliwych, a ich odpowiedni dobór oraz właściwe wykorzystanie stanowi istotny element etyki łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przybory myśliwskie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

pyza

nos żubra i łosia.

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

parkoty

okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).

pudło

chybiony strzał.

parkać się

o ptakach: łączyć się w pary.