Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pojedynek

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

Pojedynek to termin używany w łowiectwie do opisu samca danego gatunku zwierząt, który prowadzi samotny tryb życia. Zazwyczaj pojedynki są spotykane wśród dzikich zwierząt, takich jak lisy, wilki i niedźwiedzie. Samce tego typu zazwyczaj są silniejsze i bardziej agresywne niż ich odpowiedniki żeńskie. Pojedynki często mają miejsce w okresie godowym, gdy samce walczą o prawo do posiadania terytorium oraz do kopulacji z samicami. W tym czasie samce mogą przejawiać wysoki poziom agresji i rywalizować ze sobą o dominację.

Pojedynki również służą do wyłonienia silniejszego samca, który będzie miał większe szanse na przekazanie swoich genów następnym pokoleniom. Widoczne są także poza okresem godowym podczas walk o jedzenie lub terytorium. W takich przypadkach pojedynek może trwać dłużej niż w okresie godowym i być bardziej brutalny. Niekiedy może on nawet prowadzić do śmierci jednego lub obu samców.

Pojedynek stanowi element naturalnej selekcji, mający wpływ na dalszy rozwój populacji danego gatunku, ponieważ sprzyja wyłonieniu osobników o silniejszych cechach genetycznych. Te starcia między samcami odgrywają istotną rolę w równowadze ekosystemu oraz zachowaniu zdrowych populacji zwierząt dzikich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pojedynek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)

położyć

powalić celnym strzałem grubego zwierza.

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

przetrzebić

zmniejszyć liczbę zwierzyny przez nadmierny odstrzał.

płaskodeńka

popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.