Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pojedynek

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

Pojedynek to termin używany w łowiectwie, aby opisać samca danego gatunku zwierząt, który wiedzie samotny tryb życia. Zazwyczaj pojedynki są spotykane wśród dzikich zwierząt, takich jak lisy, wilki i niedźwiedzie. Samce tego typu zazwyczaj są silniejsze i bardziej agresywne niż ich odpowiedniki żeńskie.

Pojedynki są często widoczne w okresie godowym, kiedy samce walczą o prawo do posiadania terytorium i do kopulacji z samicami. W tym czasie samce mogą być bardzo agresywne i walczyć ze sobą o dominację. Pojedynki te służą również do wyłonienia silniejszego samca, który będzie miał większe szanse na przekazanie swoich genów następnym pokoleniom.

Pojedynki są również czasami widoczne poza okresem godowym, gdy samce walczą o jedzenie lub terytorium. W tym przypadku pojedynek może trwać dłużej niż w okresie godowym i może być bardziej brutalny. W niektórych przypadkach pojedynek może doprowadzić do śmierci jednego lub obu samców.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pojedynek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

przecinka

wąska dróżka wycięta w lesie.

pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta

karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

postrzał

miejsce trafienia zwierzyny.

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)