Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pojedynek

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

Pojedynek to termin używany w łowiectwie, aby opisać samca danego gatunku zwierząt, który wiedzie samotny tryb życia. Zazwyczaj pojedynki są spotykane wśród dzikich zwierząt, takich jak lisy, wilki i niedźwiedzie. Samce tego typu zazwyczaj są silniejsze i bardziej agresywne niż ich odpowiedniki żeńskie.

Pojedynki są często widoczne w okresie godowym, kiedy samce walczą o prawo do posiadania terytorium i do kopulacji z samicami. W tym czasie samce mogą być bardzo agresywne i walczyć ze sobą o dominację. Pojedynki te służą również do wyłonienia silniejszego samca, który będzie miał większe szanse na przekazanie swoich genów następnym pokoleniom.

Pojedynki są również czasami widoczne poza okresem godowym, gdy samce walczą o jedzenie lub terytorium. W tym przypadku pojedynek może trwać dłużej niż w okresie godowym i może być bardziej brutalny. W niektórych przypadkach pojedynek może doprowadzić do śmierci jednego lub obu samców.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pojedynek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

pasja myśliwska

zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

puller

człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.

par force

rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

przelot

inaczej ciąg.