Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pojedynek

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

Pojedynek to termin używany w łowiectwie do opisu samca danego gatunku zwierząt, który prowadzi samotny tryb życia. Zazwyczaj pojedynki są spotykane wśród dzikich zwierząt, takich jak lisy, wilki i niedźwiedzie. Samce tego typu zazwyczaj są silniejsze i bardziej agresywne niż ich odpowiedniki żeńskie. Pojedynki często mają miejsce w okresie godowym, gdy samce walczą o prawo do posiadania terytorium oraz do kopulacji z samicami. W tym czasie samce mogą przejawiać wysoki poziom agresji i rywalizować ze sobą o dominację.

Pojedynki również służą do wyłonienia silniejszego samca, który będzie miał większe szanse na przekazanie swoich genów następnym pokoleniom. Widoczne są także poza okresem godowym podczas walk o jedzenie lub terytorium. W takich przypadkach pojedynek może trwać dłużej niż w okresie godowym i być bardziej brutalny. Niekiedy może on nawet prowadzić do śmierci jednego lub obu samców.

Pojedynek stanowi element naturalnej selekcji, mający wpływ na dalszy rozwój populacji danego gatunku, ponieważ sprzyja wyłonieniu osobników o silniejszych cechach genetycznych. Te starcia między samcami odgrywają istotną rolę w równowadze ekosystemu oraz zachowaniu zdrowych populacji zwierząt dzikich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pojedynek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przewód

kanał w lufie.

poidło

naturalny lub sztuczny zbiornik z wodą, z którego korzysta zwierzyna.

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

podjazd

rodzaj polowania polegający na podjeżdżaniu (na sankach lub furmanką) przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Myśliwy wyskakuje z pojazdu i kryje się za drzewem lub krzakiem, (...)

podłowczy

pomocnik łowczego.

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

podprowadzać

o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.